Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ
Հոկտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Զրույցի գլխավոր թեման Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունն էր:
Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը կրակի դադարեցման և այդ ռեժիմի ամրապնդման շուրջ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության կյանքի կոչմանը՝ միաժամանակ խորը մտահոգություն հայտնելով ադրբեջանական կողմի՝ սեփական պարտավորությունների չկատարման և Արցախի ողջ տարածքում խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման առնչությամբ։ Ադրբեջանի ագրեսիվ այս գործողությունները ուղեկցվում են միջազգային մարդասիրական և սովորույթային իրավունքի բազմաթիվ նորմերի խախտումներով՝ հերթական անգամ ընդգծելով Արցախի ժողովրդի գոյութենական անվտանգության ապահովման առաջնահերթությունը՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու իրավունքի լիարժեք իրացման և ճանաչման միջոցով:
Նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ ոտնձգությունների անթույլատրելիությունը:
Նախարար Մնացականյանը խորը մտահոգություն է արտահայտնել միջազգային զինյալ ահաբեկիչներին հակամարտության գոտում տեղակայելու ճանապարհով Ադրբեջանին անվերապահորեն աջակցելու Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության առնչությամբ, ընդգծելով, որ Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն վերածվելու անդառնալի միտումը սպառնալիք է ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածաշրջանի համար:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը մշտապես գնահատում է ռազմական իրավիճակը և դրանից բխող քայլերը՝ նկատի ունենալով նաև ՀԱՊԿ կանոնակարգային գործընթացներ նախաձեռնելու հնարավորությունը:
Նախարարը Գլխավոր քարտուղարին հայտնել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների մասին մշտապես տեղեկացնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և դրա անդամ երկրներին:

Зограб Мнацаканян обсудил с генсеком ОДКБ ситуацию в Арцахе
15 октября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян позвонил генсеку ОДКБ Станиславу Засю и обсудил ситуацию, сложившуюся в результате агрессии Азербайджана против Арцаха.
Зограб Мнацаканян подтвердил обязательства Армении на прекращение огня и на претворение в жизнь совместного заявления министров ИД Армении, Азербайджанка и Риччи от 10 октября, выразив, вместе с тем, серьезную озабоченность в связи с невыполнением азербайджанской стороной своих обязательств и с обстрелом мирного населения Арцаха на всей его территории. Эти агрессивные действия Азербайджана, отметил Мнацаканян, сопровождаются нарушением целого ряда норм международного гуманитарного права. Вновь была подчеркнута приоритетность обеспечения безопасного выживания народа Арцаха посредством полноценной реализации и признания его права свободной и безопасной жизни на родной земле.
Министр особо подчеркнул недопустимость провокационных действий азербайджанских ВС в отношении суверенной территории Армении.
Зограб Мнацаканян выразил глубокую озабоченность по поводу экспансионистской политики Турции по целенаправленному содействию Азербайджану посредством переброски международных вооруженных террористов в зону противостояния, подчеркнув, что тенденция по превращению Азербайджана в центр международного терроризма – угроза для региона, подпадающего под ответственность ОДКБ.
Мнацаканян подчеркнул, что политическое руководство Армении постоянно оценивает военную ситуацию и исходящие из нее шаги, учитывая возможности инициирования уставных процедур ОДКБ.
Министр сообщил генсеку, что Армения будет и впредь уведомлять ОДКБ о ситуации и последствиях агрессии Азербайджана.