Դատարանից պարզաբանում են, թե ինչու չի կայացել Ծառուկյանի գործով նիստը
Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Կենտրոն նստավայրում այսօր՝ ժամը 11։00-ին, սկսված Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի միջնորդության քննությունը հետաձգվել է: Նիստը վարող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հաջորդ դատական նիստը նշանակել է սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 10:00-ին: Այս մասին տեղեկացնում է Դատական իշխանության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Նիստի հետաձգման պատճառը մեղադրյալ Գ. Ծառուկյանի և նրա պաշտպանների չներկայանալն է հանդիսացել, չնայած այն հանդամանքին, որ սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին դատարանը ծանուցումներ է ուղարկել Գ. Ծառուկյանին և նրա փաստաբաններին, էլեկտրոնային փոստով ծանուցում է ուղարկել պարոն Ծառուկյանի ԱԺ պատգամավորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին, բացի այդ հեռախոսային կապի միջոցող հավելյալ տեղեկացրել է նիստի օրվա, ժամի մասին, ինչպես նաև վայբեր ծրագրի միջոցով փոխանցել տեղեկատվությունը, որով ուղարկված տեղեկատվության ստանալը ծրագիրը հաստատել է: Սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը, փոստաբանի հետ հեռախոսազրուցի ընթացքում, հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին:
Այսօր՝ 11:00-ին, մեկնարկած նիստի ընթացքում, դատարան ներկայացած դատավարության մասնակիցները միջնորդել են դատարանին քննությունն իրականացնել մեղադրյալի և պաշտպանների բացակայությամբ, սակայն, դատարանը հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, որոշում է կայացրել միջնորդության քննությունը հետաձգել սեպտեմբերի 25-ին՝ ևս մեկ անգամ պաշտպանության կողմին ծանուցելու համար:

Суд представил разъяснения по поводу несостоявшегося заседания по делу Царукяна
Суд общей юрисдикции Еревана (резиденция административного района Кентрон) отложил рассмотрение ходатайства Службы национальной безопасности об аресте Гагика Царукяна.
«Председательствующий судья Мнацакан Мнацаканян назначил следующее судебное заседание на 25 сентября, в 10:00. Причиной переноса заседания стало то, что обвиняемый Гагик Царукян и его адвокаты не явились в суд, несмотря на то обстоятельство, что 17 и 18 сентября суд направил извещения Царукяну и его адвокатам, уведомил господина Царукяна по официальной электронной почте депутата, кроме того, сообщил дополнительно по телефону день и час заседания, а также отправил сообщение в приложении «Viber». Сотрудник аппарата суда 22 сентября в телефонном разговоре с адвокатами вновь напомнил о заседании.
Сегодня, в ходе стартовавшего в 11:00 заседания, явившиеся в суд участники представили ходатайство о рассмотрении дела в отсутствие обвиняемого и его защиты, однако судья, учитывая важность вопроса, принял решение отложить рассмотрение ходатайства на 25 сентября, чтобы еще раз известить сторону защиты»,- говорится в заявлении Высшего судебного совета.