Դարի գտածոն. Եգիպտոսում 27 սարկոֆագ են գտել
Հնագետները հայտնաբերել են 27 սարկոֆագ՝ Կահիրեից ոչ հեռու գնվող Սաքքարում։ Ինչպես հաղորդել Է BBC News-ը, սարկոֆագների տարիքը գերազանցում է 2500 տարին:
Ավելի վաղ Եգիպտոսի իշխանությունները հայտարարել են, որ պեղումների վայրում հայտնաբերվել է 13 սարկոֆագ, այնուհետև հայտնաբերվել է ևս 14-ը: Փորձագետներն այս հայտնագործությունը համարում են իր տեսակի մեջ ամենամեծը:
«Նախնական հետազոտությունները ցույց են տավել, որ այդ դագաղներն ամբողջությամբ փակ են և չեն բացվել թաղվելու պահից ի վեր»,- հայտարարել է Եգիպտոսի հնությունների գործերով նախարարությունը։
Կահիրեից 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սաքքարան 3000 տարի առաջ ակտիվորեն օգտագործվել է թաղումների համար և եղել է Մեմֆիսի գլխավոր դամբարանը՝ Հին Եգիպտոսի մայրաքաղաքը: Այժմ այն պատկանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգությանը։

В Египте нашли 27 саркофагов эпохи фараонов
27 нетронутых саркофагов обнаружены археологами в Саккаре, древнеегипетском некрополе, расположенном неподалеку от Каира. Как сообщает BBC News, возраст саркофагов превышает 2 500 лет.
Ранее власти Египта объявляли, что на месте раскопок найдены 13 саркофагов, затем были обнаружены еще 14. Эксперты называют это открытие крупнейшим в своем роде, пишет Интерфакс.
Саккара, расположенная в 30 км от Каира, 3 000 лет назад активно использовалась для захоронений и была главным некрополем Мемфиса - столицы Древнего Египта. Сейчас она относится к Всемирному наследию ЮНЕСКО. Министерство по делам древностей Египта сообщает, что саркофаги не открывались с момента погребения.