«Ինչո՞ւ եք 268 տուժողից ընդամենը 102 հոգու առանձնացրել». Հ. Ալումյան
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների խմբի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, որ երեկվա նիստից առաջ տուժող ճանաչված անձանց և տուժողների իրավահաջորդ ճանաչված մի քանի ներկայացուցիչներ մամուլի ասուլիս են ունեցել, որի ընթացքում մեծ ապատեղեկատվություն տարածել: Նա կարծիք հայտնեց, որ հնարավոր է՝ տուժող կողմը փորձում է մեծ ճնշում գործադրել դատարանի վրա:
«Դատախազությունն ասում է՝ քանի դեռ նրանք ի սկզբանե հարուցված գործով ճանաչված են եղել տուժող, իրենց դատավարական կարգավիճակը պահպանում են նաև գործից անջատված մյուս գործերով: Շատ լավ, եթե դա այդպես է, ինչո՞ւ եք 268 տուժողից ընդամենը 102 հոգու առանձնացրել և այս գործով նրանց ներգրավել որպես տուժող, իսկ այդ 102 հոգուց էլ 4-5 հոգի են գալիս նիստին: Ո՞րն է այն չափանիշը, որից ելնելով 268 տուժող ճանաչված անձանցից դուք ընտրել եք այդ 102-ին: Միգուցե դուք հիմք եք ընդունել այն չափանիշը՝ ընտրել նրանց, ովքեր որ պատրաստ են մարտի 1-ի իրադարձությունների ողջ մեղքը բարդել պարոն Քոչարյանի վրա՞»,- հարց բարձրացրեց փաստաբանը՝ շարունակելով. «Միգուցե այս անձանց մարմնական վնասվածքները տարբերվո՞ւմ են մյուս անձանց մարմնական վնասվածքներից. նայում ենք փորձագիտական եզրակացությունները, տեսնում ենք որ՝ ոչ: Այնպիսի հստակ տպավորություն կա, որ դատախազները, մեղադրողներն այս գործով քննարկվող հարցերի վերաբերյալ ունեն վետոյի իրավունք»,- ասաց Ալումյանը:

Айк Алумян: Почему из 228 только 102 привлечены к нашему делу?
На вчерашней пресс-конференции правопреемников потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване и их представителей распространилось много дезинформации. Ож этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян. Адвокат выразил мнение, что, возможно, потерпевшая сторона пытается оказать давление на суд.
Он напомнил, что прокуратура появление в деле потерпевших объясняет тем, что все те, кто был признан потерпевшими в рамках первоначального дела (находящегося в производстве ССС) сохраняют статус. «Тогда вопрос - почему из 228 только 102 привлечены к нашему делу, а на заседания приходят вообще 4-5 человек? Критерий выбора непонятен. Может, выбрали именно тех, кто готов возложить всю вину на господина Кочаряна?», - отметил адвокат.
«Может быть, телесные повреждения этих людей отличаются от телесных повреждений других людей? Смотрим заключения экспертов, видим, что их нет. То есть, создается четкое впечатление, что у прокуроров есть право вето на обсуждаемые в рамках этого дела вопросы», - сказал Алумян.
По его словам, в ЕСПЧ зарегистрировано 10 дел в связи с незаконными действиями в отношении Роберта Кочаряна.