Լիբանանի ղեկավարությունը հուլիսին նախազգուշացվել է վտանգավոր բեռների առկայության մասին
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը և վարչապետ Հասան Դիաբը, որը օգոստոսի 10-ին հայտարարել էր կառավարության հրաժարականի մասին, երկրի անվտանգության ծառայություններից Բեյրութի ծովային նավահանգստում պայթյունավտանգ բեռների առկայության մասին տեղեկատվություն են ստացել դեռևս հուլիսին՝ ուժեղ պայթյունից երկու շաբաթ առաջ։ Այս մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով լիբանանյան ուժային կառույցներում իր աղբյուրին։
Նրա տվյալներով՝ երկրի ղեկավարությունը նախազգուշացվել է, որ նավահանգստի տարածքում պահված 2,7 հազար տոննա ամոնիումի նիտրատն սպառնալիք է Լիբանանի մայրաքաղաքի անվտանգությանը:
Գործակալության աղբյուրը պնդում է, որ նախագահին և վարչապետին հուլիսի 20-ին նամակ է ուղարկվել հանձնաժողովի եզրակացություններով, որը հունվարին զբաղվում էր մայրաքաղաքի նավահանգստի պահեստներում պայթյունավտանգ նյութերի պահպանման հարցով: Փաստաթղթում ասվում էր, որ վտանգավոր բեռները պետք է դուրս բերվեն նավահանգստից։
«Վտանգ կար, որ եթե այդ նյութերը ինչ-որ մեկը գողանա, ապա դրանք կարող են օգտագործվել ահաբեկչական հարձակման ժամանակ»,- նշել է գործակալության զրուցակիցը:
Բեյրութի նավահանգստի տնօրեն և հանրապետության մաքսային ծառայության ղեկավար Բադրի Դախերը, ինչպես օգոստոսի 5-ին հաղորդել է Sky News Arabia հեռուստաալիքը, հայտարարել է, որ Լիբանանի մաքսատունը և հասարակական անվտանգության գլխավոր վարչությունը խնդրել է վտանգավոր բեռները հանել ծովային նավահանգստի տարածքից, որտեղ և տեղի է ունեցել պայթյունը, սակայն, նրա խոսքով, այդ խնդրանքներն անտեսվել են շուրջ վեց տարի:

Reuters: в июле руководство Ливана предупредили о наличии опасных грузов в порту Бейрута
Президент Ливана Мишель Аун и премьер-министр Хасан Диаб, объявивший 10 августа об отставке правительства, получили информацию от служб безопасности страны о наличии в морском порту Бейрута взрывоопасных грузов еще в июле, за две недели до мощного взрыва. Об этом в ночь на вторник сообщило агентство Reuters со ссылкой на источник в ливанских силовых структурах.
По его данным, руководство страны предупредили, что 2,7 тыс. тонн аммиачной селитры, которые хранились на территории порта, несут угрозу безопасности ливанской столицы. Источник агентства утверждает, что президенту и премьеру 20 июля было направлено письмо с выводами комиссии, занимавшейся в январе вопросом хранения взрывоопасных веществ на складах столичной гавани. В документе говорилось, что опасные грузы необходимо вывезти из порта.
"Существовала опасность, что если эти вещества кто-то украдет, то их могут использовать при террористической атаке", - указал собеседник агентства.
Директор порта Бейрута и глава таможенной службы республики Бадри Дахер, как передал 5 августа телеканал Sky News Arabia, заявил, что ливанская таможня и Главное управление общественной безопасности просили вывезти опасные грузы с территории морского порта, где произошел взрыв, однако, по его словам, эти просьбы игнорировались в течение шести лет.