Ուրբաթ, 07 օգոստոսի, 2020 թ., 23:55
«Սա Ռուսաստանում հանքարդյունահանված ամենախոշոր գունավոր ալմաստն է։ Ադամանդն ունի 47x24x22մմ չափեր: Թանկարժեք քարի տարիքը, նախնական գնահատմամբ՝ 120-230մլն տարի է»,- ասված է գլխավոր ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
«Ալռոսայի ադամանդները» մասնաճյուղի տնօրեն Պավել Վինիխինի խոսքով՝ սա համաշխարհային մասշտաբով եզակի գտածո է: Բյուրեղը հանձնել են մասնագետներին՝ գնահատման համար։ Դրանից հետո ընկերությունը կորոշի՝ այն փոխանցել իր վարպետներին երեսպատելու համար, թե վաճառել ամբողջական տեսքով։
«Անկասկած, նման ալմաստը պահանջված կլինի ցանկացած երկրի ադամանդագործների կողմից, քանի որ այն հնարավորություն ունի արտադրել մի քանի բարձրորակ ադամանդներ»,- ասված է Վինիխինի հայտարարության մեջ:
2017թ․-ին Էբելյախ ալմաստե հանքավայրում միանգամից երեք եզակի ադամանդ է արդյունահանվել՝ վառ դեղին, վարդագույն և մանուշակավարդագույն։ Բոլոր երեք քարերն անցել են երեսպատում և ներկայացվել հանրությանը։

"Алроса" добыла крупнейший в истории России цветной алмаз
Камень размерами 47 х 24 х 22 миллиметра и весом 236 каратов нашли на месторождении "Алросы" Эбелях. Как сообщили в пресс-службе компании, возраст алмаза составляет от 120 до 230 миллионов лет.
Пилите, Шура: как алмазы становятся лучшими друзьями девушекОн имеет уникальный насыщенный желто-коричневый цвет. По словам директора филиала "Бриллианты Алроса" Павла Винихина, это уникальная находка не только для России.
"Безусловно, такой алмаз будет востребован огранщиками любой страны, поскольку имеет потенциал для производства нескольких бриллиантов высокого качества", — отметил Винихин.Кристалл передали специалистам для оценки.
Россыпное алмазное месторождение Эбелях, находящееся на правом притоке реки Анабар Республики Саха (Якутия), и ранее давало камни редких цветов. Так, летом 2017 года здесь добыли сразу три фантазийных алмаза — ярко-желтого, розового и пурпурно-розового цветов. Все три камня прошли огранку и были представлены в виде бриллиантов широкой публике.
В конце прошлого года желтый бриллиант массой 20,69 карата, получивший название "Жар-птица" (Firebird), был продан известному мировому бренду Graff Diamonds.