Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի գործով ձերբակալվել է 16 մարդ, հարցաքննվել է նաև ռուս գործարարը
Բեյրութում ոստիկանությունը ձերբակալել է նավահանգստի վարչակազմի 16 պաշտոնյայի, այդ թվում Բեյրութի նավահանգստի տնօրենին, հայտնում է լիբանանյան LBC International հեռուստաընկերությունը: Նշվում է, որ քննության նախնական փուլը մոտենում է ավարտին, արդեն հարցաքննվել է 18 անձ, գրում է France Presse-ը։ Կիպրոսի ոստիկանությունն Ինտերպոլի խնդրանքով գտել և հարցաքննել է Rhosus նավի սեփականատիրոջը, ում բեռը դարձել է Բեյրութի նավահանգստում պայթյունի պատճառը, հայտնել է Reuters-ը:
Սակայն, ոստիկանությունը չի հայտնել հարցաքննված անձի ինքնությունը։
Սակայն գործակալությունը կարողացել է տեղեկություն ստանալ, որ խոսքը գնում է ռուսաստանցի գործարար Իգոր Գրեչուշկինի մասին: Նրան հարցաքննել են իրեն պատկանող տանը:
Հիշեցնեք, որ օգոստոսի 4-ի երեկոյան Բեյրութի նավահանգստի մոտակայքում հզոր պայթյուն է տեղի ունեցել: Զոհերի թիվը գերազանցել է 150-ը, վիրավորվել է ավելի քան 5 հազար մարդ:

За взрыв в порту в Бейруте задержаны 16 человек. Полиция допросила владельца судна #Rhosus
Директор морского порта Бейрута, где 4 августа произошел мощный взрыв, оказался в числе задержанных ранее в связи с инцидентом лиц. Об этом сообщила в пятницу ливанская телестанция LBC International.
Полиция задержала 16 представителей администрации порта Бейрут, в котором ранее произошел мощный взрыв. Об этом в четверг, 6 августа, сообщило информагентство France press со ссылкой на военную прокуратуру Ливана.
Полиция Кипра по запросу Интерпола разыскала и допросила владельца судна Rhosus, груз из которого взорвался в Бейруте. Об этом сообщило агентство Reuters.
На Кипре был допрошен владелец корабля, с которого конфисковали взорвавшийся в ливанском порту груз.
Полиция Кипра по запросу Интерпола разыскала и допросила владельца судна Rhosus, груз из которого взорвался в Бейруте. Об этом в четверг, 6 августа, сообщило агентство Reuters.
При этом полицейский имени опрошенного человека не назвал.
Однако агентству удалось установить, что речь идет о российском бизнесмене Игоре Гречушкине. Его допросили в собственном доме.