Լիբանանը հրաժարվել է Իսրայելի կողմից առաջարկված օգնությունից
Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած ավերիչ պայթյուններից հետո Իսրայելի հյուսիսային հատվածում գտնվող հիվանդանոցներն իրենց օգնությունն են առաջարկել տուժածներին բուժելու գործում։ Նագարիի բուժկենտրոնի տնօրեն Մասադ Բարհումը բանակային ռադիոյի միջոցով հայտարարել է, որ հիվանդանոցում պատրաստ են բուժօգնություն ցուցաբերել յուրաքանչյուրին։
«Մենք պարզապես ուզում ենք օգնության ձեռք մեկնել»,-արաբերենով հայտարարել է Բարհումը։
Լիբանանը, սակայն, մերժել է Իսրայելի օգնությունը։ Բեյրութի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ «իրենք չեն ընդունի թշնամական պետության օգնությունը»:
Հիշեցնենք՝ Իսրայելն ու Լիբանանը պաշտոնապես գտնվում են պատերազմական վիճակում։ Լիբանանցիներին արգելված է բոլոր շփումներն Իսրայելի հետ։

Ливан отверг поддержку со стороны Израиля
После разрушительных взрывов в порту Бейрута больница на севере Израиля предложила помощь в лечении пострадавших. Директор расположенного в Нагарии Медицинского центра Галилеи Масад Бархум заявил утром в среду, 5 августа, по армейскому радио, что в его больнице будут лечить каждого поступившего и выпустят домой здоровым.
"Мы хотим лишь протянуть руку помощи", - сказал Бархум по-арабски.
Ливан, однако, отверг поддержку со стороны Израиля. Представители правительства в Бейруте заявили, что "не принимают никакой помощи от враждебного государства".
Официально обе ближневосточные страны находятся в состоянии войны. Ливанцам запрещены любые контакты с Израилем.