Բեյրութում ուժգին պայթյունի պատճառը կարող է լինել անփութությունը․ #Reuters
Բեյրութի նավահանգստի մոտ տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետաքննության նախնական արդյունքները ցույց են տալիս, որ պայթյունի պատճառը կարող է լինել անփութությունն ու երկար տարիներ իշխանությունների անգործությունը, գրում է Reuters-ը: Հայտնի է, որ հրդեհն սկսվել է Բեյրութի թիվ 9 պահեստում, այնուհետև այն տարածվել է թիվ 12 պահեստի տարածքում, որտեղ և պահվել է 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատը։
Լիբանանի մաքսային ծառայության պետ Բադրի Դահերը պատմել է, որ մաքսայինները 6 անգամ փաստաթղթեր են ներկայացրել, որտեղ նախազգուշացրել են պահվող նյութի պայթյունավտանգավորության մասին:
Ավելի վաղ Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը հայտնել էր, որ 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատը 6 տարի պահվել է նավահանգստում՝ առանց անվտանգության միջոցառումների պահպանման:

Причиной взрывов в Бейруте стала халатность: #Reuters
Согласно результатам первоначального расследования, причиной взрыва в Бейруте стало бездействие и халатность в хранении взрывоопасных материалов. Об этом сообщает Reuters.
Пожар начался в морском порту Бейрута на складе №9, затем огонь перекинулся на 12-й склад. Именно там хранилась аммиачная селитра.
Вопрос безопасности хранения селитры рассматривали несколько комитетов, но они так и не издали указ об утилизации этого легковоспламеняющегося материала. У агентства есть информация, что за 6 месяцев до взрыва поступало предупреждение, что хранение этих веществ закончится трагедией.
Генеральный директор ливанской таможни заявил, что таможня отправила в судебные органы шесть запросов о том, чтобы переместить селитру, но не получила никакого ответа.