Չինական Xiao-i-ն 1,4 մլրդ դոլարի հայց է ներկայացրել Apple-ի դեմ
Չինական Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology ընկերությունը, որը նաև հայտնի է որպես Xiao-i և որը մասնագիտացած է արհեստական ինտելեկտի ոլորտում, հայց է ներկայացրել Apple-ի դեմ՝ իր արտոնագրերի խախտման մեղադրանքով:
Shanghai Zhizhen-ը սոցիալական ցանցում հայտնել է, որ հայցով պահանջել է 10 մլրդ յուան (1,43 մլրդ դոլար) վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև Apple-ի՝ իր արտոնագրերը խախտող ապրանքների արտադրության, օգտագործման, վաճառքի և ներմուծման դադարեցում:
Shanghai Zhizhen-ը հայտարարել է, որ ձայնի ճանաչման տեխնոլոգիան, որն օգտագործվում է Apple-ի խելացի ասիստենտ Siri-ի գործունեության համար, խախտում է այն արտոնագիրը, որի գրանցման հայտը նա ներկայացրել է 2004թ․-ին, և որը նրան տրվել է 2009թ․-ին:
Երկու ընկերությունների դատական դիմակայությունը շարունակվում է արդեն գրեթե տասը տարի։ Առաջին անգամ Shanghai Zhizhen-ը դատի է տվել Apple-ին՝ 2012-ին արտոնագրային իրավունքների խախտման համար։ Հայցը վերաբերում էր ձայնի ճանաչման տեխնոլոգիայի նկատմամբ հեղինակային իրավունքների խախտմանը։ Հուլիսին ՉԺՀ Գերագույն դատարանն իր որոշմամբ հաստատել է Shanghai Zhizhen արտոնագրի վավերականությունը:
Շանհայի Zhizhen-ի հաղթանակի դեպքում ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկան ստիպված կլինի հրաժարվել աշխարհի խոշորագույն շուկաներից մեկում իր արտադրանքի վաճառքից:

Китайский разработчик ИИ подал иск к Apple на $1,4 млрд
Китайская компания Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology, также известная как Xiao-i, которая специализируется в сфере искусственного интеллекта, подала иск против Apple с обвинением в нарушении её патентов.
Shanghai Zhizhen сообщила в социальной сети, что потребовала в иске в качестве компенсации ущерба 10 млрд юаней ($1,43 млрд), а также чтобы Apple прекратила производство, использование, продажу и импорт продуктов, которые нарушают её патенты.
Shanghai Zhizhen заявила, что технология распознавания голоса, используемая для функционирования интеллектуального ассистента Apple, Siri, нарушает патент, заявку на регистрацию которого она подала в 2004 году, и который был ей выдан в 2009 году.
Судебное противостояние двух компаний продолжается уже почти десять лет. Впервые Shanghai Zhizhen подала в суд на Apple за нарушение патентных прав в 2012 году. Иск касался нарушения авторских прав на технологию распознавания голоса. В июле Верховный народный суд КНР своим постановлением подтвердил действительность патента Shanghai Zhizhen.
В случае победы Shanghai Zhizhen американскому технологическому гиганту придётся отказаться от продаж многих своих продуктов на одном из крупнейших в мире рынков.