Իտալիայի նախկին փոխվարչապետին սպառնում է 15 տարվա ազատազրկում
Իտալիայի Սենատը թույլ է տվել քրեական գործ հարուցել նախկին փոխվարչապետ և ներքին գործերի նախարար Մատեո Սալվինիի դեմ: Նա մեղադրվում է 2019-ի օգոստոսին ներգաղթյալների մուտքն Իտալիա արգելելու համար, գրում է BBC News-ը: «Lega Nord» աջակողմյան լիգայի առաջնորդ Սալվինին մեղադրվում է ավելի քան 100 փախստականի ապօրինի կալանավորելու մեջ։ Վերջինները Հյուսիսային Աֆրիկայից 19 օր շարունակ նավարկել են, սակայն նրանց թույլ չեն տվել ուղևորվել Լամպեդուսա նավահանգիստ:
Նախկին պաշտոնյային սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում: Նշվում է, որ նրա մասնակցությամբ հետաքննվում է ևս մեկ գործ:

Бывший вице-премьер Италии пойдет под суд за отказ пускать в страну мигрантов
Сенат Италии разрешил вести дело против бывшего вице-премьера и министра внутренних дел Маттео Сальвини. Его будут судить за отказ пускать в страну мигрантов в августе 2019 года, сообщает BBC News.
Сальвини, лидера правой партии «Лига Севера», обвиняют в незаконном задержании более чем 100 человек: выходцы из Северной Африки в течение 19 дней находились на корабле, которому не позволяли высадить пассажиров в порту острова Лампедуза.
За это политику может грозить до 15 лет тюрьмы. Отмечается, что против него идет расследование по еще одному подобному делу.