«Եթե Ֆիրդուսի շինությունները դուրսպրծուկ օլիգարխների տների հետ են համեմատում, այո՛, դրանք սարայներ են». Նինա Կարապետյանց
![]() «Ինձ, մեղմ ասած, զայրացրեց մեր իշխանությունների արձագանքը, որտեղ ես լսեցի հետևյալ հայտարարությունը, թե՝ ո՞ւր ա ընդեղ մշակութային արժեք, ընդեղ սարայներ են: Ես այդ արտահայտությունը լսել եմ դեռևս Հյուսիսային պողոտայից սկսած, երբ սկսվել էր շահարկվել գերակա շահը, և ամեն ինչ ներկայացնում էին որպես սարայներ: Ես հասկացա, որ մենք գնահատման լրջագույն խնդիր ունենք»,- Ֆիրդուս թաղամասի պաշտպանության նախաձեռնող խմբի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Նինա Կարապետյանցը: «Ուզում եմ հասկանալ, թե ինչու ներկայիս իշխանությունը չի արձագանքում և ինչի հետ համեմատելով են համարում, որ Երևանի մոտավորապես 100-150 տարվա պատմություն ունեցող շինությունները սարայներ են: Եթե դուրսպրծուկ օլիգարխների տների հետ են համեմատում, այո՛, դրանք սարայներ են, որովհետև այս տները չունեն ոսկեզօծ զուգարաններ, դռների բռնակներ»,- նկատեց Նինա Կարապետյանցը: Սա մեր մշակույթն է, մեր պատմության մի մասն է, և մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Երևանը դառնա քառակուսի, ստնադարտ էնպիսի մի քաղաք, որը ոչ մի բանով չի տարբերվում եվրոպական ցանկացած քաղաքից: Մեզ հիմա փորձում են բացատրել, թե ինչ սիրուն է Հյուսիսային պողոտան. գեղեցիկ է, բայց դա Երևանը չի ներկայացնում»,- իր ելույթում համոզմունք հայտնեց Ֆիրդուս թաղամասի պաշտպանության նախաձեռնող խմբի անդամը: Հիշեցնենք՝ Ֆիրդուս (33-րդ) թաղամասի պաշտպանության նախաձեռնող խումբը Ֆիրդուս 1 հասցեում գտնվող տան ետնաբակում մամուլի ասուլիս է հրավիրել։ |

Нина Карапетянц: Если они сравнивают дома в квартале Фирдус с домами олигархов-выскочек, то да, это сараи
Пятница, 10 Июля, 2020 года, 12:30
«Мягко говоря, меня разозлила реакция наших властей, когда я услышала следующее заявление: «Где вы там видите культурную ценность? Там одни сараи». У нас есть серьезная проблема с оценкой ценностей»,- сказала президент неправительственной организации по правам человека Хельсинкской ассоциации Нина Карапетянц на пресс-конференции инициативной группы по защите квартала Фирдус.
«Я хочу понять, почему нынешние власти не реагируют на ситуацию? В сравнении с чем они считают, что здания в Ереване со 100-150-летней историей являются сараями. Если они сравнивают их с домами олигархов-выскочек, то да, это сари, потому что в этих домах нет позолоченных туалетов, дверных ручек»,- сказала Нина Карапетянц.
«Это наша культура, часть нашей истории, и мы не можем позволить Еревану стать стандартным городом, который ничем не отличается от любого другого европейского города. Сейчас нам пытаются объяснить, как прекрасен Северный проспект. Да, красиво, но проспект не представляет Ереван»,- сказал член инициативной группы по защите квартала Фирдус.
Напомним, что инициативная группа по защите района Фирдус проводит пресс-конференцию на заднем дворе дома, расположенного по адресу Фирдус 1.