Տիգրան Ավինյանը գրառում է կատարել
Պարետ Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Մարտի 15-ից մինչ այժմ պարետատան ու ԱԳՆ ջանքերով շուրջ 8000 ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակով պայմանավորված չէին կարողանում վերադառնալ հայրենիք, աշխարհի տարբեր երկրներից տեղափոխվել են Հայաստան: Ընդ որում, 2200-ի տեղափոխումը տարբեր բարերարների աջակցությամբ, ինչպես նաև վարված բանակցությունների արդյունքում կազմակերպվել է անվճար: Տեղափոխումների աշխարհագրությունը շատ լայն է. ԱՄՆ-ից մինչև Թուրքիա, Հնդկաստանից մինչև Ռուսաստան:
Իսկ ընդհանուր առմամբ պարետատան կողմից տրված թույլտվությունների հիման վրա իրականացված թռիչքների արդյունքում Հայաստան են վերադարձել ավելի քան 40 000 ՀՀ քաղաքացի:
Պարետատան կազմակերպած չորս հատուկ չվերթներով Չինաստանից Հայաստան են տեղափոխվել նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և սարքավորումների խմբաքանակներ, այդ թվում թոքերի արհեստական օդափոխման սարքեր, թթվածնի մատակարարման կայաններ ու կոնցենտրատորներ, կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստեր, բիոքիմիական հումք թեստեր պատրաստելու համար, բժշկական պաշտպանիչ արտահագուստ ու դիմակներ»:

Тигран Авинян: Благодаря усилиям МИД с 15 марта на родину были доставлены около 8000 граждан РА
Благодаря усилиям Министерства иностранных дел с 15 марта на родину были доставлены около 8000 граждан Армении, которые из-за ситуации с коронавирусом не могли вернуться домой. Об этом на своей странице в Facebook сообщил комендант, вице-премьер РА Тигран Авинян.
«В то же время, перевозка 2200 из них была организована бесплатно при поддержке различных меценатов, а также в результате переговоров. География перевозок очень широка: от США до Турции, от Индии до России. «В общей сложности, более 40 000 граждан Армении вернулись на родину в результате организованных на основании разрешений полетов, выданных комендатурой», — отметил он.
Благодаря организованным комендатурой 4 чартерным рейсам из Китая в Армению были доставлены партии необходимых для борьбы с коронавирусом медицинского оборудования и принадлежностей, в том числе, аппараты искусственной вентиляции легких, станции обеспечения кислородом и концентраторы, а также тесты для диагностики коронавируса, химическое сырье для тестов и медицинские маски и защитная одежда», - написал Авинян.