Բացահայտվել է պաշտոնյայի կողմից կաշառք ստանալու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պաշտոնյայի կողմից առերևույթ կաշառք ստանալու հերթական դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության հանձնաժողովներից մեկի նախագահը, փորձաքննություններ կատարելիս օժտված լինելով կազմակերպա-տնօրինչական լիազորություններով և «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի ուժով հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, նույն օրենքի սահմանված արգելքների խախտմամբ, հանձնաժողովի մյուս 2 անդամների հետ նախնական համաձայնությամբ, փորձաքննության դիմած քաղաքացիների օգտին նախընտրելի որոշում կայացնելու, այն է՝ հաշմանդամ ճանաչելու, տևողության ժամկետը սահմանելու, հաշմանդամության խումբը փոխելու համար, տևական ժամանակ մեկ միասնական դիտավորությամբ որպես կաշառք ստացել է 20.000-ից մինչև 100.000 ՀՀ դրամ, որից հանձնաժողովի անդամներին հատկացրել է մասնաբաժին։ Մասնավորապես, միայն 2020 թ. մարտ ամսվա ընթացքում իր աշխատասենյակում փորձաքննության դիմած 6 անձանցից որպես կաշառք մաս-մաս ստացել է խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 300.000 ՀՀ դրամ գումար։
Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում հիշյալ հանձնաժողովի նախագահը 2020 թ. մարտի 23-ին ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո իր աշխատասենյակում հերթական անգամ կաշառք առձեռն ստանալիս բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել։ Խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է կաշառքի առարկան, իսկ կաշառք տվող անձինք խոստովանել են հանցագործության կատարումը։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով կաշառք ստացած պաշտոնյան ձերբակալվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ կաշառք ստանալու հնարավոր այլ հանցադեպերը, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված այլ անձանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

СНБ Армении раскрыла коррупционную схему в соцсистеме
В рамках борьбы с коррупцией СНБ Армении раскрыла случай взяточничества со стороны чиновника администрации Министерства труда и социальных вопросов.
Как сообщает пресс-служба СНБ, будучи главой одной из комиссий по медико- социальной экспертизе, действующей при министерстве, чиновник, с согласия еще двух членов комиссии, проводя экспертизы выносил решения в пользу граждан, дававших ему взятку. В частности, данный чиновник присваивал гражданам инвалидность или быстро менял группу инвалидности. В течении длительного времени данный чиновник получал взятки в размере от 20.000 до 100.000 драмов, передавая другим членам комиссии, вступившим с ним в сговор, их долю.
«В частности, только в марте 2020 года глава комиссии частями получил 300 тыс. драмов от обратившихся к нему шести граждан», - говорится в сообщении.
Отмечается, что 23-го марта глава комиссии был пойман сотрудниками СНБ при получении очередной взятки и подвергнут приводу.
«В ходе обыска была обнаружена и конфискована взятка, а давшее ее лицо призналось в совершении преступления», - отмечено в сообщении.
В следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям, а получившее взятку лицо было задержано.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры по выявлению других случаев получения взятки, обнаружению лиц, вовлеченных в коррупционную схему и привлечению их к ответственности.