Հրապարակվել է Ուհան քաղաքում կորոնավիրուսով վարակված առաջին մարդու անունը․ #РИАНовости
Կորոնավիրուսով վարակված առաջին մարդն Ուհանի ծովամթերքների շուկայում ծովախեցգետին վաճառող կինն է եղել՝ Վեյ անունով: Այս մասին հայտնել է РИА Новости-ն՝ հղում անելով չինական լրատվամիջոցներին:
2019 թվականի դեկտեմբերի 11-ին, անհայտ պատճառով, նա ջերմել է, ապա դիմել կլինիկա: Վաճառողուհին պատմել է, որ նախկինում կլինիկաներում նրան ջերմիջեցնողների ներարկումն օգնել է, իսկ հաջորդ օրը նրա առողջական վիճակը բարելավել է: Սակայն այս անգամ նույնիսկ երկու ներարկումը չի օգնել:
Դեկտեմբերի 16-ին Վեյը դիմել է Հուաչժունի Գիտության ու տեխնոլոգիաների համալսարանի «Сехэ» հիվանդանոց։ Ավելի ուշ պարզվել է, որ նա առաջին մարդն էր, ով Ուհանի շուկայում ունեցել է կորոնավիրուսի վարակի հաստատված դեպք:
Թերթին հաջողվել է նաև ճշտել առաջին վարակվածների ցանկը: Ըստ այդ տվյալների՝ վարակվածներից 24-ն այցելել են Ուհանի շուկա, նրանցից 4-ը նույն ընտանիքի անդամներ են եղել:

Найден первый зараженный коронавирусом․ #РИАНовости
Продавщица креветок из Китая оказалась первым человеком, у кого было подтверждено заражение коронавирусом. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на китайские СМИ.
Уточняется, что женщина по фамилии Вэй продавала живые креветки на рынке «Хунань» в Ухане. 11 декабря 2019 года у нее по неизвестной причине поднялась температура и она обратилась в клинику. Продавщица рассказала, что обычно при недомогании шла в больницу, там ей ставили укол, и на следующий день ее самочувствие улучшалось. Однако в тот раз не помогли даже два укола.
16 декабря Вэй обратилась в больницу «Сехэ» при Хуачжунском университете науки и технологии. Позже выяснилось, что она стала первым человеком с подтвержденным случаем заражения коронавирусом на рынке «Хунань». Есть предположение, что именно этот рынок стал источником распространения инфекции. Однако специалистам пока не удалось выяснить, как и при каких обстоятельствах вирус смог передаться от животного-носителя к человеку.