ԱՄՆ-ում #COVID_19 կորոնավիրուսի զոհերի թիվը հասել է 1041-ի․ #РБК
Համաձայն Ջոն Հոփկինսի համալսարանի տվյալների՝ ԱՄՆ-ում նոր տեսակի կորոնավիրուսից մահացել է 1041 մարդ, հայտնում է РБК-ն:
ԱՄՆ-ը զբաղեցնում է երրորդ տեղը Չինաստանից և Իտալիայից հետո՝ վարակված անձանց ցուցանիշով, սակայն մահացությունների թիվն ավելի փոքր է, քան Իսպանիայում, Ֆրանսիայում և Իրանում:
Երկրում ամենավատ իրավիճակը Նյու Յորք նահանգում է, որտեղ, ըստ տվյալների, վարակակիրների թիվը գերազանցել է 32 հազարը: Ավելի քան 100 մարդ մահացել է Վաշինգթոն նահանգում, որտեղ դեռ փետրվարին Սիեթլի շրջանի ծերանոցի բնակիչները վարակվել էին կորոնավիրուսով:
Իշխանությունները վախենում են, որ մոտ ժամանակներս Միացյալ Նահանգներում իրավիճակը կվատթարանա, հայտնում է CNN-ը: Նյու Յորքում իշխանություններն արդեն սկսել են կառուցել լրացուցիչ դիահերձարաններ և պատրաստել բեռնատար-սառնարաններ՝ անհրաժեշտության դեպքում մեծ թվով դիեր տեղափոխելու համար։

Число жертв коронавируса в США превысило 1 тыс. человек․ #РБК
Жертвами коронавируса в США к 06:30 мск стал 1041 человек. Соответствующие данные опубликовал университет Джона Хопкинса, который собирает данные о заболевших и скончавшихся от новой болезни в разных странах мира.
США находятся на третьем месте по числу инфицированных коронавирусом после Китая и Италии, однако при этом количество смертельных случаев было меньше, чем в Испании, Франции и Иране.
Наихудшая ситуация в стране сложилась в штате Нью-Йорк. На него приходится треть всех смертельных случаев, а число заболевших превысило 32 тыс. человек. Более 100 человек умерли в штате Вашингтон, где еще в феврале заразились жители дома престарелых в Сиэтле.
Власти опасаются, что в ближайшее время ситуация в США ухудшится, сообщает телеканал CNN. Так, в Нью-Йорке уже начали строить дополнительные морги и готовить грузовики-рефрижераторы на случай необходимости вывоза большого числа трупов.