Ինչո՞ւ են թերթիկ լրացնելու պահանջ դնում. փոխոստիկանապետի պարզաբանումը
«Եթե կլինեն քաղաքացիներ, որոնց իրավունքները կսահմանափակվեն, թող դիմեն պատկան մարմիններին, գործող օրենսդրության սահմաններում անմիջապես արձագանք կլինի», մարտի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանը՝ ի պատասխան այն հարցի, թե ի՞նչ պատասխանատվություն է սահմանված այն գործատուի համար, ով արտակարգ դրության պայմաններում կհարկադրի աշխատողին ներկայանալ աշխատանքի:
Դիտարկմանը, թե մարզերից Երևան եկող միկորավտոբուսներն ազատ երթևեկում են, և դրանց վերահսկող ոստիկանններ չկան, փոխոստիկանապետն ասաց, որ ոստիկանությունը ծառայություն է իրականացնում իր ունեցած ուժերի սահմաններում, ոստիկանները փորձում են որքան հնարավոր է ամբողջական փակել շղթան:
Նմանատիպ մեկ այլ դիտարկմանը, թե որևէ ոստիկան չի մոտենում թերթիկ ունեցող քաղաքացու, և դա տեսնելու պահանջ չի ներկայացվում, ոստիկանության պետի տեղակալը հայտնեց, որ 92 հոգու մեքենաներից որպես երրորդ անձ դուրս են հրավիրել, 2 ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ միջոց են կիրառել, իսկ ժամը 16:00-ից հետո ամբողջությամբ կկիրառեն օրենսդրությունը: Մինչ այդ կփորձեն քաղաքացիներին ընտելացնել իրավիճակին:
Ինչո՞ւ են թերթիկ լրացնելու պահանջ դնում, երբ կա անձը հաստատող փաստաթուղթ, լրագրողի այս հարցին ի պատասխան Հ. Մհրյանն ասաց, թե իր կարծիքով՝ թերթիկի առկայության դեպքում քաղաքացու մոտ պատասխանատվություն կառաջանա, որ իր գրածի համար պատկան մարմնին պետք է հաշվետվություն ներկայացնի: Ինչ վերաբերում է թերթիկի՝ պոտենցիալ վարակի աղբյուր լինելու հնարավորությանն ու հավանականությանը, ապա ըստ փոխոստիկանապետի՝ ոստիկանությունը պահպանում է սանիտարական կանոնները, թեպետ ոչ ոք վարակից ապահովագրված չէ:

Почему вводится требование о заполнении бланков передвижения? Разъяснение заместителя начальника полиции
Среда, 25 Марта, 2020 года, 14:35
«Те граждане, чьи права будут ограничены, смогут обратиться в соответствующие органы. В рамках существующего законодательства будет дат незамедлительный ответ», - об этом на пресс-конференции 25 марта скзал заместитель начальника полиции Айк Мгрян в ответ на вопрос о том, какая установлена ответственность для работодателя, который будет заставлять работника ходить на работу в условиях чрезвычайного положения.
Журналисты спросили, как контролируется передвижение людей, если утром, например, на ведущих из областей в Ереван дорогах не дежурили стражи правопорядка. Айк Мгрян в ответ заявил: «Полиция в рамках своих количественных сил несет службу на всей территории Армении, стараясь максимально полно замкнуть цепи, чтобы суметь обеспечить выполнение требований решений».
На вопрос, выявлены ли до этого момента граждане, не исполняющие решение коменданта, и если да, то к какой ответственности их привлекли, заместитель начальника полиции ответил: есть приказ до 16:00 при отсутствии у граждан специального бланка регулировать процесс посредством разъяснительной работы, но после 16.00 полиция перейдет к своим действиям в предусмотренном законом порядке. Он сообщил, что 92 человек уже попросили выйти из машин, поскольку они были в данном транспортном средстве уже 3-м лицом, мера была применена в отношении 2 ТС общего пользования, а с 16:00 законодательство будет применяться полноценно.
На вопрос, для чего вводится требование о заполнении бланков передвижения, когда есть удостоверение личности, заместитель начальника полиции отметил, что в случае наличия бланка у гражданина возикнет чувство ответственности за представление отчета в компетентный орган. Что касается возможности и вероятности того, что бланк является потенциальным источником передачи инфекции, заместитель Мгрян подчеркнул, что полиция придерживается санитарных правил, хотя от заражения никто не застрахован.