Չեխիայի իշխանությունները չեն բացառել ԵՄ սահմանների փակ մնալը մինչև 2 տարի ժամկետով
ԵՄ սահմանները կարող են փակ մնալ 2 տարվա ընթացքում, ամեն ինչ կախված է մայրցամաքում կորոնավիրուսի հետագա տարածումից, հայտարարել է Չեխիայի առողջապահության փոխնախարար և համաճարակաբան Ռոման Պրիմուլան, հաղորդում է РИА Новости-ն: «Շատ ամիսներ կպահանջվեն իրավիճակը շտկելու համար», -հայտարարել է փոխնախարարը:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է կանխել համաճարակի երկրորդ և երրորդ ալիքների բռնկումը, որպեսզի մարդկանց հոսքը այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Իտալիան, Ֆրանսիան, Իսպանիան և Գերմանիան, որտեղ COVID-19-ի դեպքերը մեծ մաշտաբների են հասնում, չներթափանցեն Չեխիա:
«Հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք պահպանել իրավիճակը վարակակիրների 10 հազարի սահմանում»,- հայտարարել է Ռոման Պրիմուլան:
Մարտի 24-ի դրությամբ Չեխիայում գրանցվել է կորոնավիրուսի հազարից ավելի դեպք: Մահվան դեպքեր չեն գրանցվել: Առողջացել է վեց հիվանդ, նրանցից մեկը՝ վեց տարեկան երեխա է:

Власти Чехии не исключили закрытия границ Евросоюза на два года
Ситуация с закрытыми границами в Европе может растянуться и на два года, все зависит от дальнейшего распространения коронавируса на континенте, заявил в воскресенье, выступая по Чешскому ТВ, председатель кризисного штаба Чехии, замглавы минздрава, эпидемиолог Роман Примула.
"В целом на улучшение обстановки в Европе уйдут долгие и долгие месяцы", - отметил Примула.
Замминистра отметил необходимость предотвратить развитие второй и третьей волны пандемии, чтобы в Чехию не пошли потоки людей из таких стран, как Италия, Франция, Испания и Германия, где большое число заболевших COVID-19.
"Надеюсь, что нам удастся удержать обстановку на уровне примерно 10 тысяч зараженных вирусом человек. Мы способны эффективно действовать (на уровне) до 15 тысяч заболевших", - сказал Примула.
На утро воскресенья в Чехии зарегистрировано 1047 случаев заболевания коронавирусом. Смертельных случаев в стране пока не зафиксировано. Выздоровели шесть больных, один из них – шестилетний ребенок.