Չինաստանն անմիջապես չի արձագանքել կորոնավիրուսին․ ԱՄՆ-ն մեղադրում է Չինաստանին
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը վստահ է, որ Չինաստանի իշխանություններն արագ չեն արձագանքել 2019-nCoV կորոնավիրուսի տարածման փաստին, որի հետևանքով մահացել է արդեն 17 մարդ, հայտնում է РИА Новости գործակալությունը։
«Չինաստանի իշխանությունների արագ չգործելու ցանկությունը միջազգային հանրությանը զրկում է վստահության զգացումից, թե ինչպես է այս երկիրը պայքարում նոր վիրուսի համաճարակի դեմ»,- հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանությունները հայտարարեցին Ուհան քաղաքում անհայտ տիպի թոքաբորբի բռնկման մասին: Հունվարին հայտնի դարձավ, որ հիվանդության հարուցիչը կորոնավիրուսի նոր տեսակ է: Ներկա դրությամբ Չինաստանում 2019-nCoV նոր կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 17-ի, իսկ հիվանդության հաստատված դեպքերի թիվը՝ 541-ի։

Китай не сразу отреагировал на коронавирус – США
В Государственном департаменте США уверены, что власти Китая недостаточно быстро среагировали на вспышку коронавируса, унесшего уже 17 жизней, сообщает РИА Новости.
"Нежелание властей Китая стремительно действовать лишает международное сообщество чувства уверенности относительно того, как с эпидемией нового вируса справляются в этой стране", - заявил высокопоставленный представитель Госдепа США.
Напомним, 31 декабря 2019 года власти Китая заявили о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань. В январе стало известно, что возбудителем заболевания стал новый тип коронавируса. По последним данным, число заразившихся в Китае превысило 300 человек, а умерли уже 17.