Ռուբեն Հայրապետյանի ընկերությունը մարզադաշտեր կառուցելիս չարաշահումներ է թույլ տվել․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» ԻԱՄ-ի պատվերով ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին փաստացի պատկանող «Զեյթունի կահույքի ֆաբրիկա» ԲԲ ընկերության կողմից մարզադաշտերի կառուցման ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել՝ 2012-2018թթ. ընթացքում «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» ԻԱՄ-ի հետ համագործակցության ընթացքում կնքված կապալի պայմանագրերի շրջանակներում Սիսիան, Սևան, Վանաձոր, Արմավիր, Վաղարշապատ, Գյումրի և Ներքին Կարմիր Աղբյուր համայնքների վարչական տարածքներում ֆուտբոլի մարզադաշտերի ու մարզադպրոցների կառուցման և վերանորոգման աշխատանքներն իրականացրած կապալառու «Զեյթունի կահույքի ֆաբրիկա» ԲԲԸ տնօրենի և «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» ԻԱՄ-ի կողմից այդ աշխատանքների նկատմամբ տեխնիկական հսկողություն իրականացրած աշխատակցի կողմից՝ պատվիրատու «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» ԻԱՄ-ից միասնական դիտավորությամբ, պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործով ձեռք են բերվել ապացույցներ «Զեյթունի կահույքի Ֆաբրիկա» ԲԲԸ տնօրենին և ՀՖՖ տեխհսկիչին կասկածելու ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման մեջ, որոշումներ են կայացվել՝ նրանց ձերբակալելու վերաբերյալ, որոնց կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ աշխատակիցներին:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ գործի լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, կատարված չարաշահումների ամբողջական հանգամանքները և ծավալները պարզելու, մեղավոր անձանց ի հայտ բերելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

СК: Компания Рубена Айрапетяна допустила злоупотребления при строительстве стадионов
По уголовному делу, в котором фигурирует имя бывшего президента Футбольной федерации Армении (ФФА) Рубена Айрапетяна, принято решение о задержании двоих лиц.
Как сообщает пресс-служба СК, в ходе предварительного следствия по уголовному делу о злоупотреблениях, допущенных в ходе строительства по заказу ФФА стадионов со стороны ЗАО «Зейтунская мебельная фабрика», фактически принадлежащей Рубену Айрапетяну, удалось установить некоторые факты. Так, в 2012-2018 гг. в рамках договора о сотрудничестве с ФФА, при строительстве стадионов в общинах Севан, Сисиан, Ванадзор, Армавир, Вагаршапат, Гюмри и Неркин Кармир Ахпюр со стороны директора осуществляющей строительные работы ЗАО «Зейтунская мебельная фабрика» и осуществляющего контроль за данными работами сотрудника ФФА, и при едином умысле заказчика — ФФА, были совершены хищения в особо крупных размерах с использованием должностных полномочий.
Принимиая во внимание тот факт, что директор ООО «Зейтунская мебельная фабрика» и технический контролер ФФА подозреваются в совершении преступных деяний, предусмотренных пунктом 1 части 3 статьи 178 и частью 2 статьи 325 УК РА, принято решение об их задержании. Исполнение решения поручено сотрудикам Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении.
Предварительное следствие продолжается, принимаются меры для обеспечения объективного, полного и всестороннего изучения обстоятельств дела, раскрытия масштабов совершенных злоупотреблений, выявления виновных и привлечения их к уголовной ответственности.