Նախկին քաղաքապետի ապօրինի որոշմամբ օտարվել է «Հաղթանակ» զբոսայգու 10.000քմ հողատարածքը
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծով հասարակական նշանակության կանաչ տարածքների գոտում ներառված՝ Երևան քաղաքի Ազատության պողոտա 2/5 հասցեում գտնվող 10.000քմ հողատարածքը Երևանի քաղաքապետի 12.03.2008թ. որոշմամբ, «Հաղթանակ» զբոսայգու զբաղեցրած տարածքի վերաճշտման պատճառաբանությամբ թողարկված նոր գլխավոր հատակագծով, անհիմն և ապօրինի կերպով դուրս է թողնվել հիշյալ զբոսայգու տարածքից; Այնուհետև Երևանի քաղաքապետի կողմից ծառայության շահերին հակառակ կայացված մեկ այլ՝ 08.04.2008թ. որոշմամբ օրենսդրությամբ նախատեսված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված և օտարման ոչ ենթակա վերը նշված հողատարածքը կադաստրային արժեքով՝ 164.760.000 ՀՀ դրամով /այսինքն՝ 1քմ-ն ընդամենը 16.476 ՀՀ դրամով/, ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարվել է «Գոլդեն Փելիս» Հյուրանոց» ՍՊ ընկերությանը:
29.05.2015թ.-ին հիշյալ ընկերությունն այդ հողատարածքի գրավադրմամբ ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերից մեկից ստացել է 2.800.000 ԱՄՆ դոլար վարկ: Հետագայում ընկերության և բանկի միջև կնքված մի շարք համաձայնագրերով վարկային պայմանագրում կատարված փոփոխություններով համագործակցության գումարը հետզհետե ավելացել է՝ հասնելով մինչև 12 միլիարդ ՀՀ դրամի, ինչը շուրջ 70 անգամ գերազանցում է տվյալ հողատարածքի ձեռք բերման արժեքը:
Նկատի ունենալով, որ նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներում առերևույթ առկա են Երևանի նախկին քաղաքապետի կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշներ, որպիսի արարքով էական վնաս է պատճառվել Երևան համայնքի օրինական շահերին, 30.08.2019թ.-ին որոշում է կայացվել վերը նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքներն ամբողջ ծավալով բացահայտելու և մեղավորներին ի հայտ բերելու ուղղությամբ:

В отношении бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна возбуждено уголовное дело
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА, были получены данные о том, что 10 тыс. кв. м земельного участка, расположенного по адресу проспект Азатутяна 2/5 и согласно генеральному плану города Ереван, находящегося в зоне зеленых территорий общественного значения, 12.03.2008 г. по новому генеральному плану, разработанному в связи с перераспределением территории, занимаемой парком Победа, необоснованно и незаконно были оставлены вне пределов территории упомянутого парка.
Как сообщили в пресс-службе ССС, другим решением мэра от 08.04. 2008, принятым вопреки интересам службы, указанный земельный участок, по закону не подлежащий отчуждению, путем продажи перешел к компании «Гостиница Golden Palace» по кадастровой цене 164.760.000 драмов, то есть всего по цене 16.476 драмов за 1 кв.м..
29.05.2015 г. компания под залог этого земельного участка получила от одного из действующих в РА коммерческих банков кредит в размере 2.800.000 долларов США.
В дальнейшем, в результате изменений, внесенных в кредитный договор, сумма постепенно увеличилась до 12 миллиардов драмов, что почти в 70 раз превышает стоимость сделки по покупке этой земли.
Учитывая, что в фактических данных, полученных в ходе предварительного следствия, очевидны признаки предполагаемого преступления – злоупотребления бывшим мэром Еревана (Ерванд Захарян, - прим.ред.) должностным положением, в результате чего законным интересам общины Ереван был нанесен существенный ущерб, 30.08.2019 г. было принято решение о возбуждении уголовного дела по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются следственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств дела.