Ռուսաստանում մոտ 150 բանկ սնանկացման եզրին է
Ռուսաստանում մոտ 150 բանկ սնանկացման եզրին է հայտնվել: Այս մասին «Известия» պարբերականին հայտնել են ֆինանսական շուկային մասնակիցները:
Իրավիճակը, պարբերականի խոսքով, բարդացնում է այն, որ 2019-ից Ներդրումների ապահովագրման գործակալությունը (АСВ) ապահովագրումը տարածել է փոքր և միջին բիզնեսի հաշվիների վրա, ինչի պատճառով բանկերում ավանդների ծավալն աճել է:
Պարբերականի հետ զրույցում Ռուսաստանի բանկերի ասոցիացիայի փոխնախագահ Անատոլի Կոզլաչկովն ասել է, որ խնդրի լուծման համար առանձին աշխատանքային խումբ է ստեղծվել:
Այս ամիս խումբը նիստ կանցկացնի ԿԲ ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինայի մասնակցությամբ, որի ընթացքում կքննարկվեն փոքր վարկային կազմակերպությունների խնդիրները:
Փորձագետները կարծում են, որ պահանջարկի ոչ մեծ նվազեցումը թույլ կտա կազմակերպություններին շուկայում առավել վստահ լինել և հաճախորդներին առավել շահավետ արտադրանք առաջարկել:

Почти 150 банков в России находятся на грани банкротства
Почти 150 небольших банков в России находятся на грани банкротства, рассказали «Известиям» участники финансового рынка.
Устойчивость таких организаций подрывают повышенные отчисления в Агентство по страхованию вкладов (АСВ). Усугубляет ситуацию и то, что с 2019 года страховка АСВ распространилась на счета малого и среднего бизнеса, из-за чего размер взносов банков увеличился.
То, что бремя слишком высоких отчислений — одна из основных проблем малых банков, признают и в Ассоциации банков России (АБР). Как рассказал «Известиям» вице-президент АБР Анатолий Козлачков, для решения проблемы была создана отдельная рабочая группа.
В феврале в рамках группы пройдет заседание с участием председателя ЦБ Эльвиры Набиуллиной, на встрече будут обсуждать проблемы малых кредитных организаций. Об этом «Известиям» рассказал председатель комитета Госдумы по финрынку Анатолий Аксаков.
Эксперты считают, что небольшие послабления организациям позволят им не только чувствовать себя на рынке более уверенно, но и предлагать клиентам выгодные продукты.