Հայաստանը վերաբացել է Պանամայի օֆշորների գործը. ICIJ
Հայաստանում խաղաղ հեղափոխության արդյունքում իշխանության եկած նոր ղեկավարության հովանու ներքո վերաբացվել է Պանամայի օֆշորների գործը: Այս մասին ասվում է «Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիում»-ի (ICIJ) պաշտոնական կայքում:
«Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) քննում է 42-ամյա Միհրան Պողոսյանի՝ օֆշորային ընկերությունների հետ կապը, ինչպես նաև ստուգում փողերի հնարավոր լվացման դեպքերը: Պողոսյանը, ով ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարող էր 2008-2016 թթ-ը, 2017-ին ընտրվել էր երկրի խորհրդարանում: ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ անօրինական է, երբ պետական պաշտոնյաներն արտասահմանում բիզնես են կառավարում: ՀՔԾ-ն հետաքննություն է սկսել Պողոսյանի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ ICIJ-ը Hetq-ի հետ համատեղ հրապարակել է այդ պատմությունն 2016-ի ապրիլին: Hetq-ը հայտնել է, որ Պողոսյանը չի հայտարարագրել բաժնետոմսերն օֆշորային ընկերություններում, ինչպես օրենքն է պարտադրում: Պողոսյանը հերքում է Պանամայում գրանցված 3՝ «Sigtem Real Estates Incorporated», «Hopkinten Trading Incorporated» և «Bangio Invest» ընկերությունների հետ որևէ կապը՝ չնայած նրան, որ Պանամական փաստաթղթերում նշվում է նրա անունը, հասցեն և անձնագրային տվյալները»,- գրում է կայքը:
Հայաստանը վերաբացել է Պանամայի օֆշորների գործը
Կայքը հիշեցնում է, որ 2017-ի հունվարին ՀՔԾ-ն որոշում է կայացրել Պողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով: Ամիսներ անց Պողոսյանն ընտրվել է պատգամավոր Հանրապետական կուսակցությունից: 2018-ին ՀՔԾ-ն վերաբացել է գործը՝ հայտնի «թավշյա» հեղափոխությունից հետո:

Армения возобновила расследование дела Миграна Погосяна, связанное с «Панамскими документами»
Под эгидой нового руководства Армении, пришедшего к власти в результате мирной революции, возобновлено дело Миграна Погосяна, связанное с «Панамскими документами». Об этом говорится на сайте Международного консорциумома журналистов-расследователей (ICIJ).
«Специальная следственная служба Армении (ССС) изучает связь 42-летнего Миграна Погосяна с офшорными компаниями, а также проверяет случаи возможного отмывания денег. Занимавший в 2008–2016гг. должность начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Армении (СПИСА) Погосян был избран в парламент в 2017 году. Согласно законодательству Армении, чиновникам запрещено иметь бизнес за рубежом. ССС начала расследование в отношении Погосяна после того, как ICIJ совместно с Hetq опубликовал эту историю в апреле 2016 года. Hetq сообщил, что Погосян не задекларировал акции в оффшорных компаниях, как того требует закон. Погосян отрицает какую-либо связь с зарегистрированными в Панаме тремя компаниями - Sigtem Real Estates Incorporated, Hopkinten Trading Incorporated и Bangio Invest, немотря на то, что в «Панамских документах» указаны его имя, адрес и паспортные данные», - пишет ICIJ.
ICIJ также напоминает, что в январе 2017 года ССС приняла решение не осуществлять уголовное преследование в отношении Погосяна и прекратить уголовное дело на основании отсутствия состава преступления. Через несколько месяцев Погосян был избран депутатом от Республиканской партии Армении (РПА). В 2018 году ССС вновь возобновила расследование дела после знаменитой «бархатной революции».