«Պատիժ թավշյա հեղափոխության համար». ռուս տնտեսագետը՝ գազի գնի թանկացման մասին
Ռուսաստանի կողմից գազի գնի թանկացումը պատիժ էր Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության համար: Այս մասին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի եթերում հայտարարել է ռուս տնտեսագետ Սերգեյ Ալեքսաշենկոն:
«Դա պատիժ էր՝ ժողովրդի ցույցերի ազդեցության ներքո նախագահի հրաժարականի համար: Պուտինի համար դա անթույլատրելի էր, ինչի համար Հայաստանը պետք է պատժվի»,- կարծիք է հայտնել նա:
Ռադիոկայանի կայքը նշում է, որ Հայաստանը դիտարկում է Ռուսաստանի փոխարեն Իրանից գազ գնելու հնարավորությունը: Կայքը հիշեցնում է նաև, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր Մոսկվայի հետ գազի գնի շուրջ քննարկումները շարունակելու մասին:

Повышение Москвой цен на газ – наказание за «бархатную революцию» в Армении: Сергей Алексашенко
Повышение цен на газ со стороны России – наказание за «бархатную революцию» в Армении. Такое мнение высказал в прямом в эфире радиостанции «Эхо Москвы» экономист Сергей Алексашенко.
«Для Армении это выглядит как наказание за отставку президента под воздействием народных протестов. Для Путина это недопустимая вещь, за которую страна должна быть наказана», — считает он.
Армения рассматривает возможность покупать газ у Ирана вместо России. О том, что такие поставки обсуждаются, сообщил исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян. Он добавил, что Ереван продолжает вести с Москвой о цене на топливо.