ԵԱՏՄ-ն և Իրանն ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին ժամանակավոր համաձայնագիր են կնքել
Եվրասիական տնտեսական միությունն ու Իրանն ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին ժամանակավոր համաձայնագիր են կնքել, հաղորդում է «РИА Новости»-ն:
ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ժամանակավոր համաձայնագիրը ենթադրում է մի շարք ապրանքների մաքսատուրքերի զրոյացում կամ նվազում: Ակնկալվում է, որ դա թույլ կտա զգալիորեն մեծացնել անցած տարվա՝ 2,7 միլիարդ դոլարի չափով ցուցանիշով փոխադարձ առևտրի ծավալները:
«Ժամանակավոր համաձայնագիրը ենթադրում է մի շարք հարցերի արդյունավետ լուծում, այդ թվում՝ արբիտրաժ: Ինչպես նաև համատեղ հանձնաժողով է ստեղծվում կողմերի պաշտոնական անձանց բարձր մակարդակով, ստեղծվում է բիզնես երկխոսություն»,- հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
ԵԱՏՄ կազմում են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Հայաստանը, Ղազախստանն ու Ղրղզստանը: Այս տարի ԵԱՏՄ-ում նախագահում է Ռուսաստանը:

ЕАЭС и Иран подписали временное соглашение о ЗСТ
Евразийский экономический союз и Иран подписали временное соглашение о создании зоны свободной торговли (ЗСТ) на Астанинском экономическом форуме. Стороны могут заключить полноформатное соглашение о ЗСТ через три года, сообщает "РИА Новости".
Временное соглашение между ЕАЭС и Ираном предусматривает снижение или обнуление ввозных таможенных пошлин по ряду товаров. Ожидается, что это позволит значительно увеличить объемы взаимной торговли с прошлогоднего показателя в $2,7 млрд.
"Во временном соглашении предусмотрен эффективный механизм разрешения споров, в том числе, арбитраж. Арбитров определяют стороны и договариваются, в том числе, о месте арбитража, - заявил председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян. - Также создается совместный комитет на уровне высоких должностных лиц сторон, предусмотрено создание бизнес-диалога".
В ЕАЭС входят Россия, Белоруссия, Казахстан, Армения и Киргизия. Россия является председателем в ЕАЭС в 2018 году.