Ուկրաինան կարող է օրինականացնել պո*նոարդյունաբերությունը հանուն հարկային եկամուտների. WSJ
Հուլիսին առաջին ընթերցումից հետո այս ոլորտը օրինականացնող օրինագիծը սպասում է երկրորդ լսմանը Գերագույն Ռադայում։ Նախաձեռնության կողմնակիցներն առաջարկում են առկա առցանց ոլորտը հանել իրավական անորոշությունից և ներառել հարկային համակարգում։
Ըստ պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակի, օրինագծի հեղինակներից մեկի և խորհրդարանի ֆինանսական հանձնաժողովի ղեկավարի, ոլորտի հարկումը կարող է տարեկան մինչև 25 միլիոն դոլար բերել պետությանը։ Օրենսդիրները գնահատում են, որ այս միջոցները կարող են բավարար լինել մոտավորապես 30,000 անօդաչու թռչող սարք գնելու համար։
Հարկային մարմիններին ներկայացված տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականին Ուկրաինայի 7,900 քաղաքացիներ OnlyFans հարթակում վաստակել են ավելի քան 131 միլիոն դոլար։ Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայում պոռնոգրաֆիայի արտադրությունն ու տարածումը մնում են անօրինական, ինչը նման եկամուտների հայտարարագրումը դարձնում է հնարավոր հանցագործ։
Նախաձեռնության կողմնակիցները կարծում են, որ օրինականացումը կընդլայնի հարկային բազան, կնվազեցնի կոռուպցիայի հնարավորությունները և լրացուցիչ միջոցներ կհատկացնի երկրի պաշտպանական կարիքների համար։
Սեպտեմբերի 4-ին Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն հայտարարեց, որ Կիևը բախվել է 2022 թվականից ի վեր ամենադժվար բյուջետային իրավիճակին։ Նա նշեց, որ հաշվի առնելով երկրի կողմից ռազմական ծախսերի և զենքի գնումների առաջնահերթությունը, կարող է անհրաժեշտ լինել հետաձգել որոշ ոչ ռազմական վճարումներ։
Օգոստոսի 28-ին Bloomberg-ը հաղորդեց, որ Ուկրաինան բախվում է պաշտպանության ֆինանսավորման աճող դեֆիցիտի։ Կիևը միաժամանակ պայքարում է իր արևմտյան գործընկերների կողմից խոստացված միլիարդավոր դոլարների օգնությանը հասանելիությունը պահպանելու համար։ Գործակալության տվյալներով՝ Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը 2027 թվականին, հավանաբար, ավելի բարձր կլինի, քան նախկինում կանխատեսվել էր, ինչը կպահանջի լրացուցիչ ֆինանսավորում Եվրոմիությունից։

WSJ: на Украине могут легализовать по*ноиндустрию ради налоговых поступлений
Законопроект о легализации данной сферы после одобрения в первом чтении в июле ожидает второго рассмотрения в Верховной раде. Сторонники инициативы предлагают вывести уже существующую онлайн-индустрию из правовой неопределенности и включить ее в налоговую систему.
По оценке депутата Ярослава Железняка, одного из авторов законопроекта и главы финансового комитета парламента, налогообложение отрасли может приносить государству до $25 млн в год. По оценкам законодателей, этих средств может хватить примерно на закупку 30 000 беспилотников.
Согласно данным, представленным налоговым органам, в 2023 г. 7900 граждан Украины заработали более $131 млн на платформе OnlyFans. При этом производство и распространение порнографии на Украине остаются незаконными, из-за чего декларирование соответствующих доходов потенциально может повлечь уголовное преследование.
Сторонники инициативы считают, что легализация позволит расширить налоговую базу, сократить возможности для коррупции и направить дополнительные средства на оборонные нужды страны.
4 сентября министр финансов Украины Сергей Марченко заявил, что Киев столкнулся с самой сложной бюджетной ситуацией с 2022 г. По его словам, на фоне приоритета военных расходов и закупок вооружений стране может потребоваться отложить часть платежей, не связанных с военными действиями.
28 августа Bloomberg писал, что Украина сталкивается с углубляющимся дефицитом в финансировании обороны. Киев при этом пытается сохранить доступ к миллиардам долларов помощи, обещанной западными партнерами. По данным агентства, дефицит бюджета Украины в 2027 г., вероятно, окажется выше прежних прогнозов, что потребует дополнительного финансирования со стороны Евросоюза.