Ռուս բժիշկներն աշխարհում առաջին էնդոսկոպիկ վիրահատությունն են կատարել 101-ամյա հիվանդի գանգի վրա
Սամարայի պետական ​​բժշկական համալսարանի կլինիկայում 101-ամյա հիվանդի մոտ աշխարհում առաջին էնդոսկոպիկ վիրահատությունն են կատարել սեպաձև խոռոչի վրա։ Տղամարդը հիվանդանոց է ընդունվել անգիտակից վիճակում՝ ուժեղ գլխացավի և մարմնի ընդհանուր ցավերի մասին բողոքելուց հետո:
Զննման արդյունքում հայտնաբերվել է սֆենոիդիտ՝ սեպաձև խոռոչի բորբոքում, որը գտնվում է գանգի հիմքի կենտրոնական մասում։ Վիճակը բարդացել է երկրորդային ռինոգեն մենինգիտով՝ ուղեղաթաղանթների ծանր թարախային բորբոքումով։
«Վիրաբույժները քթի միջոցով կատարել են նվազագույն ինվազիվ էնդոսկոպիկ վիրահատություն. նրանք բացել են սինուսը, ողողել այն, հեռացրել թարախային պարունակությունը և լայնացրել բացվածքը», - հայտնել է մամուլի ծառայությունը։ Վիրահատությունը տևել է մոտ 30 րոպե։
Պրոցեդուրաների ընթացքում բժիշկներն օգտագործել են Սամարայի պետական ​​բժշկական համալսարանում մշակված «Autoplan» վիրաբուժական նավիգացիոն համակարգը։ Այն թույլ է տալիս նախաօպերացիոն մոդելավորում և անատոմիական կառուցվածքների ավելի ճշգրիտ կողմնորոշում՝ նվազեցնելով ֆունկցիոնալ կարևոր հատվածների վնասման ռիսկը։
Վիրահատությունից հետո տղամարդը ևս մեկ շաբաթ մնացել է հիվանդանոցում՝ մասնագետների հսկողության ներքո։ Նրա վիճակը բարելավվել է, և նա դուրս գրվել տուն։ Նա շուտով կդառնա 102 տարեկան։

Понедельник, 10 Августа, 2026 года, 23:29
В клиниках Самарского государственного медицинского университета впервые в мире провели эндоскопическую операцию на клиновидной пазухе 101-летнему пациенту. Мужчина поступил в больницу без сознания — незадолго до этого он жаловался родным на сильную головную боль и болезненность во всём теле. Об этом РИА Новости сообщили в пресс-службе СамГМУ.
Обследование выявило сфеноидит — воспаление клиновидной пазухи, которая расположена в центральной части основания черепа. Заболевание осложнилось вторичным риногенным менингитом — тяжёлым гнойным воспалением оболочек головного мозга.
«Хирурги выполнили малоинвазивную эндоскопическую операцию через нос: вскрыли пазуху, промыли её и удалили гнойное содержимое, расширили соустье», — рассказали в пресс-службе. Сама операция длилась около 30 минут.
Во время процедуры врачи использовали разработанную в СамГМУ систему хирургической навигации «Автоплан». Она позволяет заранее смоделировать ход вмешательства и точнее ориентироваться в анатомических структурах, снижая риск повреждения функционально важных зон.
После операции мужчина ещё неделю оставался в стационаре под наблюдением специалистов. Его состояние улучшилось, и пациента выписали домой. Скоро ему исполнится 102 года.