ՄՕԿ-ը ժամանակավորապես վերականգնել է Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի անդամակցությունը
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն ժամանակավորապես վերականգնել է Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի (ՌՕԿ) գործունեությունը, որը կասեցվել էր 2023 թվականին: Այս որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ ՌՕԿ-ն այլևս չի ներառում Ուկրաինայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի իրավասության տակ գտնվող տարածքներում գտնվող մարզական կազմակերպությունները: Կիևը դեռևս չի մեկնաբանել ՄՕԿ-ի որոշումը:
ՄՕԿ-ի գործադիր խորհուրդը, «ուշադիր վերլուծությունից հետո», որոշել է ժամանակավորապես վերացնել Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի գործունեության կասեցումը, հայտարարել է կազմակերպությունը:
Միևնույն ժամանակ, ՄՕԿ-ը հայտարարել է, որ ռուս մարզիկների՝ մրցումներին մասնակցելու իրավասության վերաբերյալ իր առաջարկություններն այլևս ուժի մեջ չեն: Այնուամենայնիվ, ռուս մարզիկների իրավասության կամ ոչ իրավասության վերաբերյալ որոշումները դեռևս կկայացվեն միջազգային մարզական ֆեդերացիաների և մրցաշարերի կազմակերպիչների կողմից:
ՄՕԿ-ը բացատրել է, որ ՌՕԿ-ի վերականգնման որոշումը կայացվել է այն պատճառով, որ Ռուսաստանի կոմիտեն այլևս չի ներառում որևէ տարածաշրջանային մարզական կազմակերպություն Ուկրաինայի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ԱՕԿ) իրավասության տակ գտնվող տարածքներում: Ավելին, ՌՕԿ-ը հաստատել է, որ չի իրականացնում և չի իրականացնելու որևէ գործունեություն այդ տարածքներում:
ՄՕԿ-ն ընդգծում է, որ կշարունակի ուշադիր հետևել այս տարածքներում Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի ցանկացած գործունեության հետ կապված իրավիճակին և իրավունք է վերապահում ձեռնարկելու հետագա ցանկացած գործողություն, եթե անհրաժեշտ համարի։
Կազմակերպությունը նաև հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման վերաբերյալ իր դիրքորոշումը չի փոխվել. ՄՕԿ-ը դատապարտում է այն և համերաշխություն է հայտնում ուկրաինական օլիմպիական համայնքին։
Ռուսաստանի սպորտի նախարար և Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Միխայիլ Դեգտյարյովը ողջունել է ՄՕԿ-ի որոշումը։
«Սա հնարավոր դարձավ Սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի հետևողական իրավական և դիվանագիտական ​​աշխատանքի շնորհիվ։ Մեր երկրի վերադարձը օլիմպիական ընտանիք կանաչ լույս է միջազգային ֆեդերացիաների համար՝ մեր բոլոր մարզիկներին վերականգնելու համար», - գրել է նա իր Telegram ալիքում։

МОК временно восстановил членство Олимпийского комитета России
Международный олимпийский комитет временно восстановил членство Олимпийского комитета России (ОКР), приостановленное в 2023 году. Такое решение связано с тем, что ОКР больше не включает в свой состав спортивные организации на территориях, которые относятся к юрисдикции Национального олимпийского комитета Украины. Киев решение МОК пока не комментировал.
Исполнительный совет МОК «после тщательного анализа» принял решение временно отменить приостановку деятельности Российского олимпийского комитета, объявили в организации.
Одновременно МОК признал утратившими актуальность рекомендации по поводу допуска российских спортсменов к соревнованиям. Однако решения о допуске или недопуске спортсменов из России по-прежнему будут принимать международные спортивные федерации и организаторы турниров.
Как пояснили в МОК, решение о восстановлении ОКР принято с учетом того, что российский комитет больше не включает в свой состав какие-либо региональные спортивные организации на территориях, находящихся под юрисдикцией Национального олимпийского комитета (НОК) Украины. Кроме того, ОКР подтвердил, что не проводит и не будет проводить никакой деятельности на этих территориях.
При этом МОК подчеркивает, что продолжит внимательно следить за ситуацией, связанной с любой деятельностью ОКР на этих территориях, и оставляет за собой право принимать любые дальнейшие меры, если сочтет это необходимым.
Также в организации заверили, что ее позиция по поводу российского вторжения в Украину не изменилась: МОК осуждает его и выражает солидарность с олимпийским сообществом Украины.
Министр спорта России и глава ОКР Михаил Дегтярев приветствовал решение МОК.
«Это стало возможным благодаря последовательной юридической и дипломатической работе Минспорта и Олимпийского комитета России. Возвращение нашей страны в олимпийскую семью — это зеленый свет для международных федераций по восстановлению в правах всех наших атлетов», — написал он в своем телеграм-канале.