Կիրակի, 28 հունիսի, 2026 թ., 13:35
Իսրայելը կորցնում է Միացյալ Նահանգների «հատուկ դաշնակցի» կարգավիճակը՝ Վաշինգթոնի դժգոհության ֆոնին երկրի գործողություններից, հաղորդում է Politico-ն՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրատարակությունը հիշեցնում է, որ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը հայտարարել էր, որ Իսրայելը գրեթե «ընկերներ չունի աշխարհում», ուստի պետք է ուշադիր մտածի իր դաշնակիցների վրա հարձակվելուց առաջ: Ինչպես նշել է Վենսի անանուն կողմնակիցներից մեկը, փոխնախագահը պարզապես կրկնում էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոսքերը, որը վերջերս դժգոհություն էր հայտնել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի նկատմամբ՝ թե՛ հրապարակավ, թե՛ անձնական զրույցներում:
«Իսրայելի համար խնդիրն ավելի լայն է, քան Վենսի խնդիրը։ Վենսը խորհրդանշում է նոր նորմ, որտեղ Իսրայելի՝ որպես Ամերիկայի դաշնակցի կարգավիճակը առաջնահերթություն չի տրվում մյուս երկրների նկատմամբ», - նշել են ամերիկացի և իսրայելցի պաշտոնյաները Politico-ին։

Воскресенье, 28 Июня, 2026 года, 13:35
Израиль теряет статус "особого союзника" США на фоне недовольства Вашингтона действиями страны, сообщает газета Politico со ссылкой на источники.
Издание напоминает, что на прошлой неделе вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что у Израиля почти нет "друзей в мире", поэтому ему нужно подумать как следует, прежде чем атаковать своих союзников. Как отметил неназванный сторонник Вэнса, вице-президент просто повторял слова президента США Дональда Трампа, который в последнее время выражал недовольство израильским премьером Биньямином Нетяньяху как публично, так и в частных беседах.
"Проблема для Израиля - гораздо шире, чем Вэнс (его заявления - ред.). Вэнс - это показатель новой нормы, при которой статус Израиля как союзника Америки не является более приоритетным по сравнению с другими (странами - ред.)", - отметили Politico американские и израильские чиновники.