Թրամփը, հավանաբար, ընդգրկվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածուների շարքում. #Reuters
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հավանաբար, ընդգրկվել է 2026 թվականի Նոբելյան խաղաղության մրցանակի թեկնածուների շարքում, հաղորդում է Reuters-ը։
Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ արժանի է Նոբելյան խաղաղության մրցանակին։ Ինչպես նշում է գործակալությունը, Կամբոջայի, Իսրայելի և Պակիստանի իշխանությունները նախկինում հայտարարել են, որ առաջադրել են Թրամփին Նոբելյան խաղաղության մրցանակի։
Հինգշաբթի օրը Օսլոյում Նոբելյան կոմիտեն հայտարարել է, որ 2026 թվականի Նոբելյան խաղաղության մրցանակի համար առաջադրվել է ավելի քան 280 թեկնածու։ Թեկնածուների անունները և նրանց մասին այլ տեղեկություններ ավանդաբար գաղտնի են պահվում և չեն բացահայտվի մինչև դափնեկիրների հայտարարումից 50 տարի չանցնի։

#Reuters: Трамп, вероятно, вошел в список кандидатов на Нобелевскую премию мира
Президент США Дональд Трамп, вероятно, вошел в список кандидатов на Нобелевскую премию мира в 2026 году, передает агентство Рейтер.
Трамп неоднократно заявлял о том, что заслуживает Нобелевской премии мира. Как отмечает агентство, ранее власти Камбоджи, Израиля и Пакистана заявляли, что выдвинули Трампа на Нобелевскую премию мира.
Ранее в четверг Нобелевский комитет в Осло сообщил, что более 280 кандидатов номинированы на Нобелевскую премию мира в 2026 году. Имена номинантов и другая информация о них традиционно держится в секрете и станет известна только через 50 лет после оглашения имен лауреатов.