Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի դեսպանը հիասթափվել է Թրամփից ու հեռացել
Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջուլի Դեյվիսը կհեռանա պաշտոնից՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ անհամաձայնությունների պատճառով, հաղորդում է Financial Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Դեյվիսն արդեն տեղեկացրել է Պետդեպարտամենտին իր հեռանալու մասին. նա պլանավորում է թոշակի անցնել դիվանագիտական ​​ծառայությունից՝ ավարտելով 30-ամյա կարիերան, հայտնում են աղբյուրները։ Դեսպանը հիասթափված է նախագահի կողմից Կիևին աջակցության բացակայությունից, բացատրում են աղբյուրները։ Դեյվիսը, որը նաև Կիպրոսում դեսպան է, զարմացած էր նախագահի կողմից գործարար և հանրապետական ​​դոնոր Ջոն Բրեսլոուին Կիպրոսում հաջորդ դեսպան նշանակելու որոշումից։ Նրան նախապես չեն տեղեկացրել այդ մասին։
Պետդեպարտամենտը, սակայն, չի հաստատել այս տեղեկատվությունը Financial Times-ին. «Դեսպան Ջուլի Ս. Դեյվիսը ստանձնել է իր գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի պաշտոնը... Կիևում ԱՄՆ դեսպանատանը 2025 թվականի մայիսի 5-ին և կմնա այդ պաշտոնում»։
Թրամփը Դեյվիսին Ուկրաինայում գործերի ժամանակավոր հավատարմատար է նշանակել անցյալ գարնանը։ Նա փոխարինել է դեսպան Բրիջիթ Բրինկին, որը նույն ժամանակ հրաժարական էր տվել։ Բրինկն այս պաշտոնը զբաղեցնում էր 2022 թվականի մայիսից՝ ղեկավարելով Կիևում դիվանագիտական ​​առաքելությունը նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք։ Նա կողմնակից էր ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական օգնությանը։
Նախկինում Դեյվիսը ծառայել է՝ որպես Բելառուսի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ դեսպանորդ, Արևմտյան Եվրոպայի և ԵՄ-ի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի օգնական և ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ​​ներկայացուցչի տեղակալ։

FT узнала об отставке посла США на Украине из-за разногласий с Трампом
Временный поверенный в делах США в Украине Джули Дэвис покинет свой пост из-за разногласий с президентом Дональдом Трампом, пишет Financial Times со ссылкой на источники.
Дэвис уже уведомила Госдепартамент о своем уходе, она планирует уйти в отставку с дипломатической службы, завершив 30-летнюю карьеру, рассказали собеседники. Посол разочарована отсутствием поддержки Киева со стороны президента, пояснили источники. Дэвис, по совместительству являющаяся послом на Кипре, была удивлена решением президента выдвинуть бизнесмена и спонсора республиканцев Джона Бреслоу на должность следующего посла на Кипре. Заранее ее об этом не предупреждали.
Госдепартамент при этом не подтвердил Financial Times эти данные: «Посол Джули С. Дэвис вступила в должность временного поверенного в делах... в посольстве США в Киеве 5 мая 2025 года и остается на этом посту».
Трамп назначил Дэвис временным поверенным в делах Соединенных Штатов в Украине весной прошлого года. Она сменила посла Бриджит Бринк, которая ушла с поста тогда же. Бринк занимала эту должность с мая 2022 года, возглавив дипмиссию в Киеве еще при администрации бывшего президента Джо Байдена, была сторонницей военной помощи Украине со стороны США.
Прежде Дэвис была спецпосланником США по Беларуси, заместителем помощника госсекретаря по делам Западной Европы и ЕС, заместителем постоянного представителя США при НАТО.