ԱՄՆ վարչակազմը հրաժարվել է դադարեցնել կրակն Իրանի դեմ և սկսել բանակցություններ
ԱՄՆ վարչակազմը մերժել է Պարսից ծոցի երկրների ջանքերը՝ Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և բանակցություններ սկսելու համար, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Երկու իրանցի պաշտոնյաների խոսքով՝ Թեհրանը բացառել է հրադադարի հնարավորությունը, մինչև հակառակորդները չդադարեցնեն իրենց հարվածները։ Մի քանի երկրներ փորձել են որպես միջնորդ հանդես գալ երկու կողմերի միջև։
Գործակալությունը եզրակացնում է, որ Վաշինգթոնը և Իրանը պատրաստվում են երկարատև հակամարտության՝ չնայած քաղաքացիական բնակչության և նավթի գների համար դրա հետևանքներին։

Администрация США отказалась прекращать огонь против Ирана и начинать переговоры
Администрация США отвергла усилия стран Персидского залива, направленные на прекращение боевых действий на Ближнем Востоке и начало переговорного процесса, передает Reuters со ссылкой на источники.
По словам двух представителей иранской стороны, Тегеран исключил прекращение огня, пока противники не остановят удары. При этом несколько стран пытались выступить в роли посредников между сторонами.
Агентство делает вывод о том, что Вашингтон и Иран готовятся к длительному конфликту, несмотря на связанные с ним последствия для мирных граждан и цен на нефть.