Իրանը ԵՄ երկրների զինված ուժերը ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ. #IRIB
Իրանի խորհրդարանը ԵՄ անդամ պետությունների զինված ուժերը որակել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ, հայտարարել է խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Համաձայն «Արձագանքման մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի՝ ԻՀՊԿ-ն ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչելուն ի պատասխան՝ եվրոպական երկրների զինված ուժերը համարվում են ահաբեկչական խմբավորումներ, և այդ գործողությունների հետևանքները կընկնեն ԵՄ-ի վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերել IRIB լրատվական գործակալությունը։
Հինգշաբթի օրը Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Կաջա Կալլասը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ԻՀՊԿ-ն ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն: Դաշինքը նաև պատժամիջոցներ է կիրառել Իրանի անվտանգության և արդարադատության 15 պաշտոնյաների նկատմամբ:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, իր հերթին, հայտարարել էր, որ դաշինքը լուրջ ռազմավարական սխալ է թույլ տվել։ Նա կարծում էր, որ Եվրոպան բորբոքում է ճգնաժամի կրակը։

Иран признал вооруженные силы стран ЕС террористическими организациями. #IRIB
Парламент Ирана признал вооруженные силы стран — членов ЕС террористическими организациями, заявил его спикер Мохаммад-Багер Галибаф.
"Согласно статье семь закона "Об ответных действиях", в ответ на объявление КСИР террористической организацией вооруженные силы европейских стран считаются террористическими группировками, и последствия этих действий будут лежать на ЕС", — привело его слова агентство IRIB.
В четверг глава евродипломатии Кая Каллас сообщила, что ЕС внес КСИР в список террористических организаций. Также объединение ввело санкции против 15 иранских чиновников в сфере безопасности и правосудия.
Глава МИД ИРИ Аббас Аракчи, в свою очередь, заявил, что объединение совершило большую стратегическую ошибку. По его мнению, Европа занимается раздуванием огня кризиса.