Ստեղծվել է սարք, որը կօգնի ինսուլտ տարած հիվանդներին խոսել
Չինացի և բրիտանացի հետազոտողները ստեղծել են մի սարք, որը ամրացվում է ինսուլտ տարած հիվանդի պարանոցին, կարդում է նրանց ձայնային մկանների շարժումները և դրանք վերածում խոսքի հնչյունների: Այս սարքը թույլ է տալիս ինսուլտ տարած հիվանդներին վերականգնել խոսելու ունակությունը, հայտնում է Քեմբրիջի համալսարանի մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես բացատրում են հետազոտողները, ինսուլտ տարած հիվանդների մոտ հաճախ զարգանում է դիզարթրիա՝ դեմքի, պարանոցի և բերանի մկանների վերահսկողության թուլացում։ Արդյունքում, շատ հիվանդներ կորցնում են խոսելու ունակությունը, իսկ մյուսները խնդիրներ են ունենումարտասանության, խոսքի արագության կամ այլ խանգարումների հետ, որոնք զգալիորեն նվազեցնում են կյանքի հարմարավետությունը և դժվարեցնում զրուցակիցների կողմից հիվանդների մտքերի ընկալումը:
Այս խնդիրը լուծելու համար չինացի և բրիտանացի գիտնականները մշակել են արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված համակարգ, որը հայտնաբերում է հիվանդի ձայնային մկանների կողմից կատարվող փոքր շարժումները, ինչպես նաև վերահսկում է քներակային զարկերակը և հիվանդի հուզական վիճակի հետ կապված տարբեր բիոմարկերներ: Այն իրենից ներկայացնում է «վզնոց»՝ բաղկացած սենսորներից և բարձրախոսներից, որը ամրացվում է հիվանդի պարանոցին։
Երբ այս համակարգի օգտատերը փորձում է արտասանել որևէ բառ, արհեստական ​​բանականության համակարգը վերահսկում է պարանոցի մկանների դիրքի և հիվանդի զարկերակի փոփոխությունները և օգտագործում է այս տեղեկատվությունը՝ հասկանալու համար, թե ինչ էր փորձում ասել հիվանդը: Այս վերծանումը լրացվում և ճշգրտվում է՝ օգտագործելով հիվանդի հուզական վիճակի վերաբերյալ տվյալներ, ինչը թույլ է տալիս սարքին վերարտադրել երկար նախադասություններ և նախադասությունների հաջորդականություն՝ հաշվի առնելով հիվանդի փորձառությունները։

Создано устройство, помогающее говорить перенесшим инсульт пациентам
Китайские и британские исследователи создали прибор, который прикрепляется к шее перенесшего инсульт пациента, считывает движения его голосовых мускулов и преобразует их в звуки речи. Это устройство позволяет подобным больным повторно обрести возможность разговаривать, сообщила пресс-служба британского Кембриджского университета.
Как объясняют исследователи, у перенесших инсульт пациентов часто развивается дизартрия - ослабление контроля над мышцами лица, шеи и рта. В результате этого многие больные теряют способность говорить, а у других возникают проблемы с дикцией, темпом речи или другие нарушения, которые значительным образом снижают комфорт жизни и ухудшают восприятие мыслей пациентов собеседниками.
Для решения этой проблемы китайские и британские ученые разработали систему, основанную на базе ИИ, которая считывает небольшие движения, вырабатываемые голосовыми мускулами пациента, а также отслеживает пульс в сонной артерии и различные биомаркеры, связанные с эмоциональным состоянием пациента. Она представляет собой "ожерелье" с набором датчиков и динамиков, которое крепится к шее больного.
Когда пользователь данной системы пытается произнести слово, система ИИ отслеживает сдвиги в положении мышц шеи и пульсе пациента и использует эти сведения для того, чтобы понять, что пытался сказать больной. Эта расшифровка дополняется и уточняется при помощи данных об эмоциональном состоянии пациента, что позволяет устройству воспроизводить длинные предложения и последовательности предложений с учетом переживаний больного.