«Հենց հիմա Ռուսաստանից շատ վտանգավոր հայտարարություններ են հնչում». Զելենսկի
Հենց հիմա Ռուսաստանից շատ վտանգավոր հայտարարություններ են հնչում, որոնք հստակորեն ուղղված են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի հետ համատեղ աշխատանքի բոլոր նվաճումները խաթարելուն։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ռուսները հորինել են ինչ-որ ակնհայտորեն կեղծ պատմություն Ռուսաստանի նախագահի ինչ-որ նստավայրի վրա ենթադրյալ հարձակման մասին, որպեսզի նրանք պատրվակ ունենան շարունակելու հարձակումները Ուկրաինայի, մասնավորապես՝ Կիևի վրա, և հրաժարվելու պատերազմը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելուց։
Սա ռուսների կողմից բնորոշ խաբուսիկ մարտավարություն է։ Նրանք արդեն հարձակվել են Կիևի, մասնավորապես՝ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի շենքի վրա։ Ուկրաինան չի ձեռնարկում քայլեր, որոնք կարող են թուլացնել դիվանագիտությունը։ Ռուսաստանը միշտ անում է դա։ Սա մեզ տարբերող բազմաթիվ առանձնահատկություններից մեկն է։ Կարևոր է, որ աշխարհը հիմա չլռի, և որ ռուսները չխափանեն խաղաղության ուղղությամբ շարժումը»,- ասել է Զելենսկին։
Այս ֆոնին Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Անդրեյ Կոլեսնիկը հայտարարել է, որ Ուկրաինային «ամեն դեպքում» «մեծ հարված» կհասցվի. «Կարծում եմ՝ այս հարցը լուծվել է բարձր, ամենաբարձր մակարդակով։ Հակադարձ հարվածը կլինի շատ, շատ լուրջ»։

«Сейчас прозвучали очень опасные заявления из России»: Зеленский
Сейчас прозвучали очень опасные заявления из России, которые очевидно направлены на срыв всех достижений общей работы с командой президента (США Дональда) Трампа. Об этом заявил украинский лидер Владимир Зеленский.
«Сейчас россияне придумали очевидно фейковую историю про якобы какой-то удар по какой-то резиденции российского президента, чтобы у них было оправдание для продолжения ударов по Украине, в частности, для ударов по Киеву, а также для отказа идти на необходимые шаги для завершения войны.
Типичная лживая тактика россиян. Которые тем более уже били по Киеву, в частности, по зданию Кабинета министров Украины. Украина не совершает шагов, которые могут ослабить дипломатию. Россия всегда совершает такие шаги. Это одна из многих вещей, которые нас отличают. Важно, чтобы мир сейчас не молчал и чтобы россияне не сорвали движение к миру», - сказал Зеленский.
На этом фоне депутат Госдумы России Андрей Колесник заявил, что по Украине «в любом случае» будет нанесен «массированный удар»: «Я думаю, этот вопрос решен на верхнем, на самом высшем уровне. Тяжелый будет ответный удар, тяжелый будет».