«Ամբողջ Եվրոպան պետք է ֆինանսավորի Ուկրաինայի 800-հազարանոց բանակը»․ Պոդոլյակ
Ուկրաինայի 800,000-անոց բանակը պետք է ֆինանսավորվի ամբողջ Եվրոպայի կողմից։ Նման կարծիք է հայտնել է Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը։
«Խնդիրը միայն 800 հազարի թիվը չէ, այլ նաև այն, թե ով է ֆինանսավորելու։ Դա հսկայական գումար է»,- ասել է նա՝ Novini.LIVE-ին տված հարցազրույցում։
«Ո՞վ պետք է ֆինանսավորի։ Մենք կարծում ենք, որ բանակը զսպող ուժ արևելյան սահմանի երկայնքով։ Ամբողջ Եվրոպան պետք է շահագրգռված լինի դրանով, և ներդրումները պետք է ընդհանուր լինեն։ Այդ դեպքում, իհարկե, կլինի բոլորովին այլ ձևաչափ, բոլորովին այլ ֆինանսավորում։ Բայց բանաձևը վերջնականապես կհաստատվի, երբ համաձայնեցվի եվրոպացի գործընկերների հետ»,- նշել է նա։

800-тысячную армию в Украине должна финансировать вся Европа, - Подоляк
Армию Украины численностью в 800 тысяч человек должна финансировать вся Европа. Такое мнение высказал советник Офиса президента Украины Михаил Подоляк.
"Вопрос не только в цифре 800 тысяч, а в том, кто это финансирует. Это огромный объем денег. До начала полномасштабного вторжения мы выходили на армию численностью 250-300 тысяч", – сказал он в интервью Новини.LIVE.
"Кто должен финансировать? Мы считаем, что это армия сдерживания, Вооруженные силы сдерживания по восточной границе. И в этом должна быть заинтересована вся Европа, и инвестиции должны быть общими. Тогда понятно, что это будет совсем другой формат, совсем другое финансирование. Но формула будет, как только это будет согласовано с нашими европейскими партнерами", – пояснил он.