Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է TRIPP-ը
Հայաստանը կառուցողական երկկողմ բանակցություններ է վարում Միացյալ Նահանգների հետ «Թրամփի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման ուղի» (TRIPP) նախագծի շուրջ, և հայ-ռուսական հարաբերություններում կան բազմաթիվ նրբերանգներ։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկկողմ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակներում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք այժմ շատ կառուցողական երկկողմ բանակցություններ ենք վարում Միացյալ Նահանգների հետ TRIPP ճանապարհի իրականացման և կառուցման վերաբերյալ։ Սրանք իսկապես նշանակալի և իմաստալից փոփոխություններ են մեր տարածաշրջանում։ Կան բազմաթիվ նրբերանգներ Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր երկկողմ հարաբերություններում։ Այսօր, կարծում եմ, շատ լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու այս ամենը», - ասել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը։
Օգոստոսի 8-ին՝ Վաշինգթոնում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ կարգավորման և Ադրբեջանի մայրցամաքային մասի ու Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապերի հաստատման վերաբերյալ։ Այս նախագիծը անվանվել է «Թրամփի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման ուղի»։

Пашинян считает, что в реализации "маршрута Трампа" есть много нюансов
Армения ведет конструктивные двусторонние переговоры с США по проекту "Маршрут Трампа для международного мира и процветания" (TRIPP), и здесь есть много нюансов касающихся армяно-российских отношений. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе двусторонней встречи с президентом России Владимиром Путиным, состоявшейся на полях неформального саммита глав государств СНГ.
"Сейчас у нас идут еще и очень конструктивно двусторонние переговоры с США по поводу начала исполнения и строительства дороги TRIPP. Это действительно очень большие и содержательные изменения в нашем регионе. Тут есть много нюансов, касающихся наших двусторонних отношений с Российской Федерацией. Сегодня, я думаю, очень хороший повод все это обсудить", - сказал глава армянского правительства.
8 августа по итогам трехсторонней встречи с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию о мирном урегулировании между Баку и Ереваном и создании транспортной коммуникации между основной частью Азербайджана и Нахичеванью. Данный проект получил название "Маршрут Трампа для международного мира и процветания".