«Առաջարկվել է «3+3» ձևաչափով հանդիպում անցկացնել նախ Ադրբեջանում, ապա՝ Հայաստանում»․ Բայրամով
Ադրբեջանն առաջարկել է տարածաշրջանային «3+3» ձևաչափով հաջորդ հանդիպումն անցկացնել նախ Ադրբեջանում, ապա՝ Հայաստանում։ Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ ասուլիսում։
«Արդեն տեղի է ունեցել երեք հանդիպում՝ Ռուսաստանում, Իրանում և Թուրքիայում՝ 2024 թվականին։ Թուրքիայում կայացած հանդիպումից հետո մեր պատվիրակությունն առաջարկել է հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Ադրբեջանում։ Մենք նշել ենք, որ Ադրբեջանում հանդիպում կազմակերպելուց հետո կհամաձայնենք հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Հայաստանում։ Ցավոք, հետագա ժամանակահատվածում մենք չկարողացանք համաձայնության գալ. հայկական կողմը համաձայն չէ այս հաջորդականության հետ»,- ասել է նա։
Բայրամովի խոսքով՝ այսօր տարածաշրջանում ստեղծվել է բոլորովին այլ մթնոլորտ։ «Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակություններն արդեն մասնակցում են միմյանց տարածքներում անցկացվող հանդիպումներին։ Հաշվի առնելով սա և այլ գործոններ՝ մենք կարծում ենք, որ Հայաստանն այս պահին որևէ հիմք չունի մերժելու մեր առաջարկը։ Ամեն դեպքում, մենք դրանում որևէ տրամաբանություն չենք տեսնում։ Մեր առաջարկը մնում է ուժի մեջ»,- նշել է Բայրամովը։

Байрамов։ Предложено провести формат "3+3" сначала в Азербайджане, затем в Армении
Азербайджан предложил провести очередное заседание регионального формата "3+3" сначала в Азербайджане, а затем - в Армении.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с иранским коллегой Аббасом Арагчи в Баку.
Байрамов напомнил, что инициатива создания этого формата была выдвинута президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
"Уже состоялось три встречи - в России, Иране и в 2024 году в Турции. По итогам встречи в Турции наша делегация предложила провести следующую в Азербайджане. Мы отметили, что после организации встречи в Азербайджане согласимся на следующую встречу в Армении. К сожалению, достичь договоренности в последующий период не удалось, армянская сторона не согласна с этой последовательностью", - сказал министр.
По словам Байрамова, сегодня в регионе сформировалась совсем иная атмосфера. "Делегации Армении и Азербайджана уже участвуют во встречах на территориях друг друга. Учитывая это и другие факторы, считаем, что сейчас у Армении нет оснований отклонять наше предложение. По крайней мере, мы не видим в этом логики. Наше предложение остается в силе", - сказал он.