Ռուբիոն ներկայացրել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների վիճելի կետը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նշել է, որ տարածքներն ուկրաինական հակամարտության կարգավորման բանակցություններում հիմնական վիճելի կետերից մեկն են։ Այս մասին նա հայտնել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
«Այն, ինչի համար նրանք հիմա բառացիորեն վիճում են, մոտ 30-50 կիլոմետր տարածք է և Դոնեցկի շրջանի 20 տոկոսը (որն Ուկրաինայի վերահսկողության տակ է- խմբ․)։ Այն, ինչ մենք փորձել ենք անել, և կարծում եմ՝ որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել, դա պարզելն է, թե ինչը կարող են ընդունել ուկրաինացիները, որը նրանց անվտանգության երաշխիքներ կտա ապագայի համար»,- նշել է նա։
«Սրանց մասին է խոսքը՝ դադարեցնել պատերազմը, համոզվել, որ նրանք այլևս երբեք հարձակման չեն ենթարկվի, պաշտպանել Ուկրաինայի երկարատև և երկարաժամկետ ինքնիշխանությունն ու անկախությունը, որպեսզի նրանք չդառնան խամաճիկ պետություն. նրանք իրականում անկախ և ինքնիշխան են... և թույլ տալ, որ նրանց տնտեսությունը ոչ միայն վերականգնվի, այլև բարգավաճի: Ահա թե ինչի ենք մենք փորձում հասնել այստեղ»,- հավելել է Ռուբիոն:

Рубио назвал ключевой пункт спора в переговорах по Украине
Государственный секретарь США Марко Рубио назвал территории одним из ключевых пунктов спора в переговорах по урегулированию конфликта в Украине. Об этом он сказал в интервью Fox News.
«То, из-за чего они буквально сейчас спорят, — это пространство примерно 30–50 километров и 20% Донецкой области [под контролем Украины]․ И то, что мы пытались сделать– и, думаю, добились определённого прогресса – понять, что могли бы принять украинцы, что дало бы им гарантии безопасности в будущем, что они больше никогда не будут атакованы, что позволит им не только восстановить экономику, но и процветать как стране, стать страной с растущей экономикой.», — сказал госсекретарь.
«Речь идёт о таких вещах, как: остановить войну; сделать так, чтобы они никогда больше не подверглись вторжению или нападению; защитить давний и долгосрочный суверенитет и независимость Украины, чтобы она не стала марионеточным государством — она на самом деле независима и суверенна; и позволить её экономике не просто восстановиться, но и процветать, превратив её в историю процветания. Именно этого мы здесь и пытаемся добиться» - добавил Рубио.