«Պուտինն ու Ուիթքոֆը կքննարկեն ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցությունների արդյունքները»․ Պեսկով
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հանդիպումը Մոսկվայում կարևոր քայլ է ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհին։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Նրա խոսքով՝ կողմերը կքննարկեն Կիևի և Վաշինգթոնի միջև բանակցությունների արդյունքները։
«Պարոն Ուիթքոֆը Մոսկվայում կլինի, նա մեր գլխավոր բանակցողն է, և հանդիպելու է մեր նախագահի հետ։ Մինչ այդ նրանք մի քանի շաբաթ շատ ինտենսիվ աշխատանք են կատարել ուկրաինական կողմի հետ՝ պատրաստելով, այսպես ասած, Թրամփի կարգավորման ծրագրի մի տարբերակ»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նոյեմբերին ամերիկյան կողմը երկու հանդիպում է անցկացրել ուկրաինական պատվիրակության հետ՝ Ժնևում և Մայամիում, քննարկելու խաղաղության ծրագիրը։

Песков: Путин и Уиткофф обсудят итоги переговоров США и Украины
Встреча президента РФ Владимира Путина и спецпосланника американского лидера Стива Уиткоффа в Москве — важный шаг на пути мирного решения конфликта на Украине. Об этом заявил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков. По его словам, они обсудят итоги переговоров Киева и Вашингтона.
«Господин Уитткофф будет в Москве, он наш главный переговорщик, и он встретится с нашим президентом. Перед этим у них была пара недель очень интенсивной работы с украинской стороной, они готовили, скажем так, версию плана урегулирования Трампа»,— сказал представитель Кремля.
В ноябре американская сторона провела две встречи с украинской делегацией — в Женеве и Майами — для обсуждения мирного плана, одним из разработчиков которого стал Стив Уиткофф.