Ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել ընդամենը հինգ վայրկյանում. մանրամասներ թուրքական ինքնաթիռի կործանումից
Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերի 11-ին Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին պատկանող C-130 ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռը թռիչք է կատարել Գյանջայից և մոտ կես ժամ անց կործանվել է օդում՝ վթարի ենթարկվելով Վրաստանի օդային տարածքում։
Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ տարածքի մանրակրկիտ զննումից հետո բեկորները զգուշորեն բեռնվել են բեռնատարների վրա։ C-130-ի մնացորդների մեծ մասն արդեն գտնվում է Թուրքիայում։ Դրանք կուսումնասիրվեն Կայսերի նահանգի ինքնաթիռների սպասարկման գործարանի 2-րդ բաժանմունքում, որը ենթարկվում է Ազգային պաշտպանության նախարարության պաշտպանական արդյունաբերության վարչությանը։ Վթարի պատճառը կպարզվի «սև արկղերի» և ինքնաթիռի մնացորդների տվյալների վերլուծությունից հետո։
Ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած կաբինետի նիստից հետո լրագրողներին հայտարարել է, որ «սև արկղերի» վերծանումը և նախնական արդյունքների ստացումը կտևի առնվազն երկու ամիս։
«Նախնական տվյալների համաձայն, չնայած դրանք դեռևս ճշգրիտ չեն, նախ կոտրվել է պոչը։ Այնուհետև այն բաժանվել է երեք մասի։ Սա կհաստատվի սև արկղի վերլուծության արդյունքներով»,- բացատրել է նախարարը։
Միևնույն ժամանակ, թուրքական լրատվամիջոցները, հղում անելով կառավարական աղբյուրներին, հրապարակել են նոր մանրամասներ այն մասին, թե ինչպես է տեղի ունեցել վթարը։ Դրանց համաձայն՝ ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել ընդամենը հինգ վայրկյանում։ Պոչի բաժանումից հետո ինքնաթիռի թևերն ու քիթը սկսել են անվերահսկելիորեն պտտվել։ Ենթադրվում է, որ ուժեղ տատանումների ազդեցության տակ քթի հատվածը բաժանվել է ֆյուզելյաժից։ Մասնագետները նշում են, որ երբ պոչի հատվածը բաժանվում է, վերահսկողության կորուստը անխուսափելի է։ Նման պայմաններում քթի հատվածը և թևերը կարող են մասնատվել օդի ուժեղ դիմադրության ազդեցության տակ, իսկ շարժիչները կպոկվեն ֆյուզելյաժից։
Եզրակացությունը, որ պոչի հատվածն առաջինն է բաժանվել, հիմնված է ականատեսների տեսագրությունների վերլուծության վրա։ Տեսանյութում երևում է, որ պոչի հատվածն ընկել է միջին հատվածից հետո, որտեղ գտնվում են թևերն ու շարժիչները։ Քթի հատվածը չի արձանագրվել տեսանյութում։ Ենթադրվում է, որ այն քայքայվել է օդի ուժեղ դիմադրության ազդեցության տակ։
Սակայն թուրքական իշխանությունները դեռևս չեն կարողանում պատասխանել գլխավոր հարցին՝ ինչո՞ւ է ինքնաթիռի պոչի հատվածը կոտրվել։

Крушение турецкого самолета произошло всего за 5 секунд
Как известно, 11 ноября военно-транспортный самолет C-130, принадлежащий Военно-воздушным силам Турции, взлетел из Гянджи и примерно через полчаса распался в воздухе и потерпел крушение в воздушном пространстве Грузии.
Как сообщают турецкие СМИ, после тщательного осмотра местности они были аккуратно погружены на грузовики. Большая часть обломков C-130 уже находится в Турции. Они будут исследованы во 2-м управлении завода по техническому обслуживанию воздушных судов в провинции Кайсери, подчиняющемся Управлению военных заводов министерства национальной обороны. А тем временем компания TÜSAS продолжает расшифровку «черного ящика». Причины катастрофы будут установлены после анализа данных самописцев и обломков самолета.
Министр национальной обороны Яшар Гюлер после заседания Кабинета министров под председательством президента Реджепа Тайипа Эрдогана заявил журналистам, что расшифровка бортовых самописцев и получение предварительных результатов займут не менее двух месяцев.
«По предварительным данным, хотя они пока не точны, сначала отвалилась хвостовая часть. Затем она разделилась на три части. Это будет подтверждено результатами анализа черного ящика», — пояснил министр.
Тем временем турецкие СМИ со ссылкой на правительственные источники опубликовали новые подробности о том, как произошла катастрофа. По их данным, крушение самолета произошло всего за 5 секунд. После отделения хвостовой части, крылья и нос самолета начали неконтролируемо вращаться. Предполагается, что под воздействием сильной вибрации носовая часть отделилась от фюзеляжа. Эксперты отмечают, что при отрыве хвостовой части потеря управляемости неизбежна. В таких условиях под воздействием сильного сопротивления воздуха носовая часть и крылья могут разрушиться, а двигатели отделиться от корпуса.
Вывод о том, что сначала отделилась хвостовая часть, основан на анализе видеозаписей очевидцев. На кадрах же видно, что хвост упал вслед за средней частью, где расположены крылья и двигатели. Падение носовой части на видео не зафиксировано. Предполагается, что она разрушилась под воздействием сильного сопротивления воздуха.
Однако турецкие власти все еще не могут ответить на главный вопрос: почему же оторвалась хвостовая часть самолета?!