Այսօր`   Երկուշաբթի, 08 դեկտեմբերի, 2025 թ.
Աֆղանստանի բանակն ավարտել է Պակիստանի դեմ իր ռազմական գործողությունը, հայտարարել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը։ Նրանք պնդում են, որ սահմանին բախումները, ենթադրաբար, սկսվել են Պակիստանի բանակի կողմից օդային տարածքի խախտման, ինչպես նաև Աֆղանստանի տարածքում ավիահարվածների պատասխան։
«Եթե մյուս կողմը կրկին խախտի Աֆղանստանի օդային տարածքը, մեր զինված ուժերը պատրաստ են պաշտպանել երկրի սահմանները և վճռական պատասխան կտան», - գրել է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը X սոցիալական ցանցում։
Աֆղանստանի Tolo News հեռուստաալիքը հայտնել է, որ մարտեր են տեղի ունեցել սահմանային յոթ նահանգներում։ Պակիստանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքը՝ Լահորը, հարձակման է ենթարկվել Աֆղանստանի ռազմաօդային ուժերի կողմից։ Հեռուստաալիքը պնդում է, որ զոհվել է առնվազն 12 պակիստանցի զինվոր։ Պակիստանյան լրատվամիջոցները հայտնել են, որ մարտերի ընթացքում սպանվել են տասնյակ թալիբներ։

Талибы заявили, что прекратили военную операцию против Пакистана
Армия Афганистана завершила военную операцию против Пакистана, сообщили в Минобороны страны. Там заявили, что боестолкновения на границе начались якобы в ответ на нарушения воздушного пространства со стороны пакистанской армии, а также на авиаудары по афганской территории.
«Если противоположная сторона вновь нарушит воздушное пространство Афганистана, наши вооруженные силы готовы защитить границы страны и дадут решительный ответ»,— написала пресс-служба Минобороны Афганистана в соцсети X.
Афганский телеканал Tolo News сообщал, что бои прошли в семи приграничных провинциях. Под удар ВВС Афганистана попал второй по величине город Пакистана Лахор. Погибли не менее 12 пакистанских военных, утверждает телеканал. Пакистанские СМИ сообщали, что в ходе боев погибли десятки боевиков «Талибана».