«Եթե ԱՄՆ-ն սպառնա մեզ, մենք կսպառնանք նրանց»․ Խամենեի
Իրանը հայելային պատասխան կտա Միացյալ Նահանգների անբարյացակամ գործողություններին, հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին երկրի ռազմաօդային ուժերի և հակաօդային պաշտպանության ուժերի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, նրա խոսքերը մեջբերում է IRNA գործակալությունը։
«Եթե ԱՄՆ-ն սպառնա մեզ, մենք կսպառնանք նրանց։ Եթե ​​այս սպառնալիքն իրականացնեն, մենք էլ մեր սպառնալիքը կիրականացնենք։ Եթե ​​նրանք հարձակվեն մեր ժողովրդի անվտանգության վրա, մենք անպայման կհարձակվենք նրանց անվտանգության վրա»,- ասել է Իրանի գերագույն առաջնորդը։
Հիշեցնենք, որ երեքշաբթի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաման էր ստորագրել Իրանի դեմ առավելագույն ճնշում գործադրելու մասին։
Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ ցանկանում է Իրանի հետ կնքել «վերահսկվող» միջուկային խաղաղ համաձայնագիր, որը Թեհրանին թույլ կտա զարգանալ և բարգավաճել խաղաղ պայմաններում: Թրամփը կոչ էր արել անհապաղ սկսել աշխատանքն այդ ուղղությամբ։

Хаменеи։ «Если США будут нам угрожать, мы будем угрожать им»
Иран зеркально ответит на недружественные действия США, заявил верховный лидер исламской республики аятолла Али Хаменеи на встрече с представителями сил ВВС и ПВО армии страны, его слова цитирует агентство IRNA.
«Если США будут нам угрожать, мы будем угрожать им. Если они реализуют эту угрозу, мы тоже реализуем угрозу. Если они атакуют безопасность нашего народа, мы также, несомненно, атакуем их безопасность», — сказал он.
Во вторник президент США Дональд Трамп подписал указ о применении максимального давления против Ирана.
Позже президент США заявил, что хотел бы заключить с Ираном "верифицированное" ядерное мирное соглашение, которое позволит Тегерану мирно развиваться и процветать. Трамп призвал начать работу над таким документом немедленно.