ԱՄՆ-ում USAID-ի վերականգնման պահանջով առաջին հայցն է ներկայացվել . #CNN
Ամերիկյան երկու արհմիություններ հայց են ներկայացրել Վաշինգթոնի դաշնային դատարան՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աշխատանքը վերականգնելու պահանջով:
«Այս գործողությունները ստեղծել են գլոբալ հումանիտար ճգնաժամ՝ կտրուկ դադարեցնելով ԱՄՆ ՄԶԳ աշխատակազմի, դրամաշնորհառուների և կապալառուների կարևոր աշխատանքը: Դրանք վտանգի տակ են դրել Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության շահերը»,- ասվում է փաստաթղթում։
Հայցվորները ներկայացնում են ԱՄՆ ՄԶԳ աշխատակիցներին։ Մեղադրյալների թվում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Պետդեպարտամենտը և նրա ղեկավար Մարկո Ռուբիոն, ֆինանսների նախարարությունը և նրա ղեկավար Սքոթ Բեսենթը, ինչպես նաև հենց ԱՄՆ ՄԶԳ-ն:
Հայցվորների պահանջները կապված են գործակալության աշխատակիցների կրճատումներ հետ, որոնց թիվը հասնում է 13 հազարի։ Ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների՝ սա առաջին հայցն է, որը պահանջում է վերականգնել ՄԶԳ գործունեությունը։

#CNN: В США подали первый иск с требованием возобновить работу USAID
Американская ассоциация дипломатической службы (AFSA) и Американская федерация государственных служащих (AFGE) подали иск с требованием возобновить работу Агентства США по международному развитию (USAID) в федеральный суд в Вашингтоне (.pdf).
«Эти действия привели к глобальному гуманитарному кризису, резко остановив важную работу сотрудников USAID, грантополучателей и подрядчиков. Они стоили тысяч американских рабочих мест. И они поставили под угрозу интересы национальной безопасности США», — сказано в документе.
Истцами выступают два профсоюза, которые представляют сотрудников USAID. В качестве ответчиков заявлены президент США Дональд Трамп, Госдепартамент и его глава Марко Рубио, Минфин и его глава Скотт Бессент, а также само USAID.
Требования истцов связаны с сокращением сотрудников агентства, численность которых достигает 13 тысяч. По данным американских СМИ, это первый иск с требованием восстановить деятельность USAID.