Ադրբեջանը Ռուսաստանի դեմ հայց կներկայացնի միջազգային դատարան՝ AZAL ինքնաթիռի կործանման գործով
Ադրբեջանն ապացույցներ է հավաքում AZAL ինքնաթիռի կործանման գործով միջազգային դատարան դիմելու համար, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ադրբեջանն իր ձեռքի տակ ունի «Панцирь-С» հրթիռների բեկորներ, որոնցով խոցվել է ինքնաթիռը։ Ձևավորվում է ապացույցների բազա, հավաքվում են փաստեր և ապացույցներ, նախապատրաստական ​​աշխատանքներ են տարվում միջազգային դատարան դիմելու համար։
«Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի հետ երկխոսության դռները բաց են մնում: Մոսկվան պետք է բացահայտ ընդունի իր մեղքը և պատասխանատվություն ստանձնի, հակառակ դեպքում Բաքուն պատրաստ է հաջորդ քայլերին», գրում է qafqazinfo.az-ը:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ղազախստանի Ակտաու օդանավակայանի մոտ վթարի էր ենթարկվել AZAL-ին պատկանող մարդատար ինքնաթիռը։ Աղետի հետևանքով զոհվել է 38, վիրավորվել՝ 29 մարդ։

Азербайджан готовит обращение в международный суд в связи с крушением авиалайнера AZAL
Азербайджан собирает доказательную базу для обращения в международный суд в связи с крушением самолета AZAL, сообщает Day.Az.
У Азербайджана имеются фрагменты ракет "Панцирь-С", которыми был сбит самолет. Формируется доказательная база, собираются факты и доказательства, ведется подготовка к обращению в международный суд.
"Тем не менее, двери для диалога с Россией остаются открытыми. Москва должна открыто признать свою вину и взять на себя ответственность. В противном случае Баку готов к следующим шагам", пишет qafqazinfo.az.
Напомним, что 25 декабря 2024 года пассажирский самолет, принадлежащий AZAL, потерпел крушение вблизи аэропорта Актау в Казахстане. В результате катастрофы погибли 38 человек, 29 получили ранения.