«Զելենսկու պահանջները հասնում են խելագարության»․ Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն անդրադարձել է Վլադիմիր Զելենսկու հայտարարությանը, ով պահանջել էր «Ուկրաինային միջուկային զենք տրամադրել այն քանակով, որը բավարար կլինի Ռուսաստանին կանգնեցնելու համար»։
«Ընդհանուր առմամբ, նման հայտարարությունները և նման արտահայտությունները հասնում են խելագարության, գոյություն ունի միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմ և այլն»,- ասել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ Զելենսկին հայտարարել էր, որ Արևմուտքը պետք է Ուկրաինային միջուկային զենք տրամադրի և իր զորակազմն ուղարկի երկիր, եթե նա պատրաստ չէ երաշխավորել ՆԱՏՕ-ին Կիևի անդամակցությունը։

Песков: требования Зеленского дать Украине ядерное оружие "граничат с безумием"
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал требования Владимира Зеленского предоставить Украине ядерное оружие в количестве, достаточном для того, чтобы остановить Россию, "граничащими с безумием". Такое мнение он высказал журналистам, отвечая на вопрос ТАСС.
"В целом подобные заявления и подобные высказывания граничат с безумием. Есть режим нераспространения ядерного оружия и так далее", - сказал Песков.
Ранее Зеленский заявил, что Запад должен дать Украине ядерное оружие и направить в страну свой контингент, раз не принимает Киев в НАТО.