Թրամփը մտադիր է USAID-ն միավորել Պետդեպի հետ․ #CBS
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է ձևափոխել Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) և այն միավորել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հետ, հայտնում է CBS-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Այդուհանդերձ, կազմակերպությանը կմնա որպես աշխարհում մարդասիրական օգնություն տրամադրող կառույց՝ տրամադրվող օգնության ծավալների հնարավոր կրճատմամբ։
Ըստ Associated Press-ի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի առնվազն 56 բարձրաստիճան աշխատակիցներ արձակուրդի են ուղարկվել, մոտ 500 աշխատակիցներ կրճատվել են:
Նշվում է նաև, որ Թրամփը պետքարտուղար Ռուբիոյին նշանակել է գործակալության ղեկավարի պաշտոնում՝ որպես միջանկյալ քայլ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու ուղղությամբ։
Իր հերթին, Ռուբիոն Քոնգրեսին ծանուցել է ԱՄՆ ՄԶԳ գործունեության ոլորտում ստուգումների անցկացման մասին՝ հնարավոր վերակազմավորման նպատակով, նշել են Պետդեպարտամենտում։

#CBS: Трамп намерен объединить USAID с Госдепом
Новый президент США Дональд Трамп намерен провести реформу Агентства по международному развитию (USAID) и объединить его с государственным департаментом США, сообщил телеканал CBS со ссылкой на источники.
Однако организацию обещают оставить как структуру, оказывающую гуманитарную помощь по всему миру, с возможным сокращением объема оказываемой помощи.
По данным Associated Press, по меньшей мере 56 старших сотрудников USAID были отправлены в отпуск., а также около 500 сотрудников USAID в США.
Также отмечается, что Трамп назначил госсекретаря Рубио и. о. главы агентства в качестве промежуточного шага на пути к установлению контроля за USAID.
В свою очередь Рубио уведомил конгресс США о проведении проверки деятельности USAID по оказанию иностранной помощи с целью возможной реорганизации, отметили в Госдепе.