Այսօր`   Շաբաթ, 14 մարտի, 2026 թ.
Մեքսիկայի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Կլաուդիա Շայնբաումը և Դոնալդ Թրամփը պայմանավորվել են մեկ ամսով հետաձգել 25 տոկոս մաքսատուրքերը, որոնք ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը նախատեսում էր սահմանել փետրվարի 4-ին, հայտնում է EFE-ն։
Գործակալության տվյալներով՝ այս մասին նրանք հեռախոսով պայմանավորվել են փետրվարի 3-ին։
Շայնբաումն ասել է, որ «լավ խոսակցություն» է ունեցել Թրամփի հետ։ «Այսօրվանից տուրքերի ներդրումը դադարեցվել է մեկ ամսով»,- գրել է նա սոցցանցում։
Մեքսիկայի նախագահը նաև նշել է, որ երկու երկրների միջև աշխատանքային խմբերն այսօրվանից կսկսեն աշխատանքը առևտրի և անվտանգության հարցերի շուրջ։
Սպիտակ տունը նույնպես արդեն հաստատել է մաքսատուրքերի ներդրումը հետաձգելու համաձայնությունը։
«Մենք պայմանավորվել ենք անհապաղ դադարեցնել սպասվող մաքսատուրքերը մեկ ամսով, մինչ մենք բանակցություններ կվարենք պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի, ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտի, առևտրի նախարար Հովարդ Լութնիկի և Մեքսիկայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների գլխավորությամբ»,- գրել է Թրամփը սոցցանցում:
Նա նաև ասել է, որ Մեքսիկայի նախագահը համաձայնել է 10000 զինվոր տեղակայել ԱՄՆ-ի սահմանին՝ դադարեցնելու ֆենտանիլի մաքսանենգությունը ԱՄՆ և անօրինական միգրանտների հոսքը:
Փետրվարի 1-ին Թրամփը հրաման է ստորագրել Մեքսիկայից և Կանադայից ներկրվող ապրանքների համար 25 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանելու մասին, իսկ Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների համար՝ 10 տոկոս։ Կանադայի էներգետիկ արտադրանքի մաքսատուրքերը կկազմեն 10% և կազդեն կանադական ողջ էներգիայի վրա, ներառյալ նավթը, գազը և էլեկտրաէներգիան: Մեքսիկայի և Կանադայի առաջնորդներ Շեյնբաումը և Ջասթին Թրյուդոն քննարկել են որոշումը և սեփական պատասխան միջոցները:
Փետրվարի 2-ին հայտնի դարձավ, որ Կանադան 25 տոկոս մաքսատուրք է սահմանում ԱՄՆ-ից սննդի, ալկոհոլի, զենքի և մոտոցիկլետների համար։ Հաղորդվում է, որ Մեքսիկայի նախագահը հանձնարարել է էկոնոմիկայի նախարարությանը նախապատրաստել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ի պատասխան մեքսիկական ապրանքների վրա ԱՄՆ ներմուծման մաքսատուրքերի սահմանմանը։
Փետրվարի 3-ին Թրամփը սոցցանցերում հայտարարեց, որ արդեն մեկ հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ և մինչև օրվա վերջ կրկին կխոսի նրա հետ։

Сегодня:   Суббота, 14 Марта, 2026 года
Президенты Мексики и США Клаудия Шейнбаум и Дональд Трамп пришли к соглашению о том, чтобы отсрочить на месяц 25-процентные пошлины, которые планировала ввести новая американская администрация с 4 февраля, передает EFE.
По данным агентства, они договорились об этом по телефону 3 февраля.
По словам Шейнбаум, у нее состоялась "добрая беседа" с Трампом. "С сегодняшнего дня на месяц введение пошлин поставлено на паузу", - написала она в соцсетях.
Президент Мексики также отметила, что рабочие группы двух стран с сегодняшнего дня начнут работу по проблемам торговли и обеспечения безопасности.
В Белом доме уже также подтвердили договоренность об отсрочке введения пошлин.
"Мы договорились незамедлительно поставить на паузу ожидаемые тарифы - на месяц, в течение которого у нас будут переговоры, возглавляемые госсекретарем Марко Рубио, главой министерства финансов Скоттом Бессентом и главой Минторга Говардом Латником, а также высокопоставленными представителями Мексики", - написал Дональд Трамп в социальной сети Truth Social.
Кроме того, он сообщил, что президент Мексики согласилась развернуть на границе с США 10 тыс. солдат с целью воспрепятствовать контрабанде фентанила в США и положить конец потокам нелегальных мигрантов.
1 февраля Трамп подписал указ о пошлинах в 25% на товары, импортируемые из Мексики и Канады, и в 10% - из Китая. Пошлины на энергоносители из Канады составят 10% и коснутся всей канадской энергетики, в том числе нефти, газа, электроэнергии. Лидеры Мексики и Канады Шейнбаум и Джастин Трюдо обсуждали это решение и ответные меры со своей стороны.
2 февраля стало известно, что Канада вводит 25-процентные пошлины на продовольствие, алкоголь, оружие, мотоциклы из США. Президент Мексики, как сообщалось, поручила Министерству экономики подготовить все возможные меры в ответ на введение США ввозных пошлин на мексиканские товары.
3 февраля Трамп в соцсети сообщил, что уже провел один телефонный разговор с премьер-министром Канады Джастином Трюдо и до конца дня поговорит с ним еще раз.