Այսօր`   Չորեքշաբթի, 12 մարտի, 2025 թ.
«Վրացական երազանքը» դադարեցնում է աշխատանքը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, հայտարարել է վրացական պատվիրակության ղեկավար Թեա Ցուլուկիանին։
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի վերաբերյալ ընդունված բանաձևի պայմաններն ու վերապահումներն «անընդունելի, անարդար ու անհիմն են»։
Ցուլուկիանիի խոսքով՝ նոր ընտրություններ նշանակելու ԵԽԽՎ-ի պահանջը «խախտում է Վրաստանի ինքնիշխանությունը և անտեսում ավելի քան 1 միլիոն 120 հազար ընտրողների ձայնը»։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Վրաստանը մնում է Եվրախորհրդի անդամ և ԵԽԽՎ-ում կվերսկսի իր աշխատանքը, «երբ անարդար վերաբերմունքը փոխվի և շանտաժը դադարի»։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ-ն ընդունել էր բանաձև, որով պատժամիջոցներ է սահմանում վրացական իշխանությունների դեմ և պահանջում սկսել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացը՝ ԵԽԽՎ վերահսկողության ներքո։

"Грузинская мечта" прекращает работу в ПАСЕ
"Грузинская мечта" прекращает работу в Парламентской Ассамблее Совета Европы, объявила глава грузинской делегации Теа Цулукиани.
Она заявила, что условия и оговорки в принятой по Грузии резолюции "неприемлемы, несправедливы и необоснованны".
По словам Цулукиани, требование ПАСЕ о назначении новых выборов "нарушает суверенитет Грузии и игнорирует волю более 1 120 000 избирателей".
При этом она отметила, что Грузия остается членом Совета Европы, а свою работу в ПАСЕ возобновит, "когда изменится несправедливое отношение и прекратится шантаж".