«ՀՀ վարչապետը կասկածի տակ է դրել Հայոց ցեղասպանության պատմականորեն ապացուցված փաստը»․ ՌԴ հայերի միություն
Երկուշաբթի, 27 հունվարի, 2025 թ., 12:43
ՀՀ վարչապետը կասկածի տակ է դրել տասնյակ երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության պատմականորեն ապացուցված և դատապարտված փաստը՝ կոչ անելով «վերանայել այս հարցը և հասկանալ՝ ի՞նչ է տեղի ունեցել և ինչո՞ւ»։ Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի հայերի միության տարածած հայտարարության մեջ։ «Փաշինյանն ընտրեց Շվեյցարիան՝ որպես թուրքական նարատիվները քարոզելու հարթակ՝ այդկերպ ցույց տալով իր արհամարհական վերաբերմունքը մի պետության նկատմամբ, որտեղ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ինչպես Հոլոքոստը, քրեական պատասխանատվության է ենթարկվում։
Ակնհայտ է, որ Փաշինյանը նպատակ ունի հանրությանը ներքաշել այս խայտառակ քննարկման մեջ՝ արժեզրկելու մեր արժեքներն ու ձեռքբերումները, պղծելու Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակը, որոնք սրբադասվել են Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից»,- նշված է կազմակերպության հայտարարության մեջ։

Союза армян России։ Премьер-министр Армении поставил под сомнение исторически доказанный факт Геноцида армян
Понедельник, 27 Января, 2025 года, 12:43
Премьер-министр Армении, поставил под сомнение исторически доказанный и осуждённый десятками стран мира и международными организациями факт Геноцида армян, призвав «повторно изучить этот вопрос и понять, что и почему произошло», Об этом говорится в заявлении Союза армян России.
«Площадкой для продвижения турецких нарративов Пашинян выбрал Швейцарию, тем самым демонстрируя своё пренебрежительное отношение к государству, где отрицание Геноцида армян, как и Холокоста, является уголовно преследуемым преступлением.
Очевидно, что Пашинян вбрасывает этот дискурс с целью втянуть общественность в навязанную им постыдную дискуссию, ведущую к обесцениванию наших ценностей и достижений, осквернению памяти полутора миллионов жертв Геноцида армян, причисленных Армянской апостольской церковью к лику святых», говорится в заявлении.